ЗДО №13, ДНЗ №13 "Ластівка" Вінницької міської ради, Вінниця
Вінницька область, Вінницький район

Здоров`я вашої дитини

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Консультація: Вітаміни для здоров'я вашої дитини

                                       Вітаміни - це біологічно активні речовини, які є життєво важливими для нормального функціонування організму. Особливу роль вітаміни грають в зростанні і здоров'ї дітей. Крім цього, в організмі дитини вітаміни необхідні для регулювання процесів обміну речовин, кровотворення і підтримки імунітету.

    Оптимальний обмін речовин, хороший ріст і розвиток дітей можливі тільки за умови надходження в організм достатньої кількості вітамінів.

Дуже важливо знати, що всі вітаміни поділяють на дві великі групи: жиророзчинні (вітаміни А, Д, Е) і водорозчинні (вітаміни групи В, С, фолієва кислота).

     Якщо в дитячому організмі спостерігається дефіцит якогось вітаміну, то організм працює з перебоями.

    Спільно з білками, жирами і вуглеводами, вітаміни повинні бути включені в щоденний раціон кожної дитини.

Вітамін А в дитячому організмі відповідає за нормальний процес формування зубів і кісток, підтримує зорову систему, а також сприяє росту нових клітин. На цей вітамін багаті такі продукти, як шпинат, манго, абрикоси, яблука, плоди шипшини. У тому випадку, якщо в організмі дитини буде спостерігатися нестача вітаміну А, це може призвести до погіршення зору, ураження слизових оболонок і шкіри.

Вітаміни групи В необхідні дітям для підтримки функцій мозку, регулювання роботи нервової системи, оптимального росту, гарного апетиту. Цей вітамін можна знайти в рисі, печінці, вівсянці, горіхах, м'ясі. При дефіциті вітаміну В в організмі дитини може виникнути анемія і відставання в рості і розвитку.

      Вітамін С допомагає процесу формування кісток і зубів малюка, виявляє протиалергічну дію в організмі і міститься в цитрусових, шипшині, ківі, капусті. При недоотриманні вітаміну С у дитини буде знижуватися імунітет і існувати ризик кровотечі

Вітамін Д необхідний для формування кісткової тканини. Цей вітамін міститься в яйцях, риб'ячому жирі, рибі. Дефіцит вітаміну Д в організмі дітей призводить до рахіту.

    Вітамін Е сприяє оптимальному вуглеводного обміну в організмі малюка і міститься в помідорах, жовтку, шпинаті, рослинних маслах. Нестача вітаміну Д призводить до порушення обміну речовин в м'язовій тканині.

    Відомо, що для нормальної життєдіяльності та повноцінного розвитку організму дитини необхідно вітаміни. Їжа, яку ми пропонуємо малюкові, повинна містити їх достатню кількість.
    У наш час відомо більше двох десятків вітамінів. Для забезпечення дитячого організму особливо важливими є вітаміни А, Е, C, D та групи В (В1, В2, В6, В12, РР).
     Вітамін D необхідний для нормального розвитку і росту кісток молодого організму. Він утворюється в шкірі під впливом дії сонячного проміння, а також вводиться в організм з їжею. Нестача вітаміну D може призвести дитину до захворювання на рахіт.
    Джерелом вітаміну D служать риб'ячий жир, вершкове масло, яєчний жовток, ікра, печінка тварин. Слід зазначити, що надмірне і надто довге застосування цього вітаміну також призводить до хворобливих явищ: дитина втрачає апетит, у неї з'являється кволість, нудота, в кістках відкладається велика кількість вапна, що порушує обмін речовин.
    Вітамін Е активізує діяльність м'язів. Він міститься в рослинних оліях (особливо соняшниковій), молоці, яєчному жовтку.
     Будь-яка хвороба підвищує потребу організму у вітаміні С. Його нестача призводить до хворобливого стану дитини, який проявляється підвищеною стомлюваністю, кровоточивістю ясен та зниженим опором організму до різноманітних захворювань. Ягоди, фрукти, овочі - основні джерела цього вітаміну. У великій кількості вітамін С (аскорбінова кислота) міститься в качанній капусті, зеленій цибулі, щавлі, смородині, шипшині, суницях, пізніх сортах яблук, мандаринах, апельсинах, лимонах. В овочах (картоплі, ріпі, помідорах, редисці тощо) вітаміну С міститься менше.
     Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12, РР), важливі для нормального кровотворення та діяльності нервової системи, надходять до організму з борошном та борошняними продуктами, крупами, жовтками яєць, картоплею, квасолею, горохом, дріжджами, м'ясом. Значна кількість вітаміну В2 міститься також в молоці, молочних продуктах та житньому хлібі.
Вітамін А необхідний для здорового стану шкіри, а також для нормального зору.
    Джерелом вітаміну А служать печінка тварин, вершкове масло, вершки, сметана, сир, яєчні жовтки. Зелень і деякі плоди містять каротин, що в організмі людини перетворюється на вітамін А. Насамперед це морква, помідори, абрикоси, обліпиха, зелена цибуля, шпинат, петрушка, кріп.
     Отже, більшість вітамінів належить до незамінних харчових речовин, життєво необхідних органічних сполук, які так потрібні, особливо, дитячому організму. Вітаміни також користі для малят із зниженим імунітетом, під час хвороб та для їх профілактики.
    З метою профілактики нестачі важливих вітамінів в організмі слід забезпечити різноманітне, повноцінне та збалансоване харчування дитини.

В осінньо-зимовий період в їжі, як правило, кількість необхідних вітамінів знижена. Тому доцільно малятам давати дитячі вітаміни та вітамінні препарати, які продаються в аптеках.  

 

Консультація: "Сон як чинник збереження здоров'я дитини" 

     Сон надзвичайно важливий для здоров'я будь-якої людини, а тим більше - для дітей. Лише ті діти, які сплять регулярно і достатньо, розвиваються нормально. Недосипання може призвести до психічних (депресія, зниження концентрації уваги, рівня розумових і творчих здатностей) і фізичних (перевтома, ослаблення імунної системи) проблем. Тому батькам варто потурбуватися, щоб сон дитини завжди був спо­кійним і міцним: саме такий сон сприяє збере­женню як психічного, так і фізичного здоров'я.

Для повноцінного міцного сну необхідно створити дитині відповідні умови. Кімнату пе­ред сном обов'язково слід провітрити. Надзви­чайно важливо правильно організувати місце, де спить дитина, щоб її нічого не відволікало і не турбувало.

     Дитячий сон буде міцнішим і здорові­шим, якщо ліжко зручне і відповідає осно­вним вимогам:

ü його поверхня ідеально рівна;

ü спальне місце не дуже велике - для дошкільника цілком вистачить 70 см у ширині та 140 см завдовжки;

ü конструкція безпечна - без гострих кутів і нерівностей, з точно підігнани­ми одна до одної деталями.

    Найліпше поставити ліжечко уздовж сті­ни, але не напроти дверей. Звичайно, не варто ставити його під вікном, де можуть бути про­тяги. Над ліжком не слід вішати полиць, масив­них картин тощо, аби у дитини не виникало відчуття небезпеки.

     Щоб забезпечити дитині здоровий сон, ре­тельно вибирайте для неї матрац. Обов'язково зверніть увагу на його пружність (висота пру­жинного блоку має бути не менше 13,5 - 14,5 см), матеріали, з яких він виготовле­ний - скажімо, поролон не відповідає жодним санітарно-гігієнічним та екологічним вимогам.

    Оформіть ліжко відповідно до уподобань вашої дитини, щоб їй було приємно у ньому і засинати, і пробуджуватися. Адже це - дуже важливі моменти у житті кожної дитини. Якщо її ранок починається з усмішки, поцілунку, дотику матусі - вона спокійна і радісна.

     Так має починатися кожен день дитини, і так само радісно він має закінчуватися.

     Укладання дитини спати також потребує уваги та неспішності. Добре, якщо вдасться на­дати цьому процесу певного порядку, чіткої по­слідовності, тобто перетворити його на свого роду ритуал, частиною якого можуть бути прослуховування улюбленої дитячої пісеньки, пе регляд телепередачі «На добраніч, діти!» або ко­лискова у маминому виконанні. Такий ритуал дає змогу створити атмосферу довіри, забезпе­чити дитині відчуття захищеності і безпечності.

    Насамперед за 30 - 40 хвилин до сну за­йміть дитину спокійною діяльністю: розгля­данням картинок, малюванням тощо. Майте на увазі, що рухливі ігри перед сном збуджують ди­тину, і їй складніше заснути.

Обов'язково дайте дитині змогу спокійно закінчити свої справи: «Уже пізно, настав час спати, закінчуй малювати, і через п'ять хвилин укладатимемося».

Нічний сон у дітей зазвичай глибокий, і су­воре дотримання тиші необов'язкове. Перед ніч­ним сном дитина має відвідати туалет, вмитися і почистити зуби. Укладаючи дитину, простежте, щоб вона акуратно склала знятий одяг, зручно вмостилася у ліжечку на правому боці. Привчай­те дитину, щоб після закінчення ритуалу вкла­дання вона засинала сама.

    Але зважайте на індивідуальні особливос ті дітей: одні засинають швидко, з іншими треба посидіти, погладити їх, щось тихо пошепотіти, на кшталт: «Ручки втомилися, ніжки втомилися, всі хочуть спати... Очки закриваються... Усі відпочи­вають».

    Дуже важливо, у якому емоційному стані перебуває сам дорослий, який вкладає дитину спати. Якщо ви квапитеся і хочете швидше при­спати дитину, нічого не вийде. Як навмисно, ди­тина засинатиме довго, вередуватиме і просити­ме то пити, то почитати тощо. Ви нервуватимете, а дитина відчуватиме, що від неї хочуть скоріше звільнитися, що вона заважає. Вона розумітиме, що хоча фізично ви поруч, але ваші думки дале­ко, і намагатиметься своїми вередуваннями по­вернути вас до себе. Якщо ви хочете, щоб дитина заспокоїлася і швидко заснула, спочатку заспо­койтеся самі.

    А чи не найкраще, коли дитина засинає під мамину колискову. Навдивовижу м'яка, мело­дійна й образна українська мова, ритмічність примовок, ніжний мамин голос створюють ту неповторну емоційну атмосферу, за якої дитина безтурботно солодко засинає.

Нехай же завжди єднають вас з вашою ди­тиною тепло і любові, ніжність і довіра..

 

Логін: *

Пароль: *