Цивільний захист та безпека життєдіяльності
ДІЇ ПІД ЧАС ВИНИКНЕННЯ ПОЖЕЖІ»
ПОРАДИ БАТЬКАМ
Шановні батьки!
Щоб зберегти життя своє та ваших близьких, дотримуйтесь послідовності дій під час виникнення пожежі:
- подзвонити до служби порятунку за номером «101»;
- викликаючи службу порятунку, чітко називати адресу, поверх, номер квартири та своє прізвище; сповістити, що саме горить;
- негайно евакуювати з приміщення дітей, немічних людей та людей похилого віку;
- при евакуації уникати користування ліфтом, бо є ризик відключення ліфта від електроструму;
- при евакуації з висотного будинку більше шансів мають ті люди, що не біжать вниз крізь дим та вогонь, а шукають порятунку на даху будівлі;
- пересуватися потрібно швидко, але зважати на те, що кисню більше біля підлоги, а тому краще до виходу повзти, закриваючи обличчя вологою тканиною;
- при евакуації заручитися чиєюсь підтримкою, хто вас підстрахує і допоможе, якщо ви знепритомнієте від диму;
- намагатись загасити полум’я засобами первинного пожежогасіння;
- до первинних засобів належить вода, пісок, товста зволожена тканина (ковдра, килим), вогнегасник;
- за можливості м’які предмети вкинути до ванни та залити водою;
- вимкнути електропроводку, щоб уникнути ураження електрострумом;
- не відчиняти вікна, щоб не живити пожежу свіжим притоком кисню.
Усі вище названі дії можливі лише в тому разі, якщо пожежа піддається знищенню в перші хвилини. У разі значного розповсюдження вогню слід негайно залишити приміщення, бо в сучасних квартирах дуже багато матеріалів з синтетичним покриттям, що виділяє дуже ядучу субстанцію. Вдихнувши дим з тліючого лінолеуму чи меблів з МДФ, є ризик знепритомніти і згоріти заживо!
Шановні батьки! При виникненні пожежі не втрачайте здорового глузду, негайно орієнтуйтесь у ситуації.
«ОБЕРЕЖНО! БУРУЛЬКИ!»
ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ
Взимку дуже велику небезпеку являють собою бурульки.
У зв’язку з випаданням опадів у вигляді мокрого снігу, а також у зв’язку з перепадом температур, на дорогах утворюється ожеледиця, і з дахів будинків звисають бурульки. Статистика свідчить, що найбільшу небезпеку бурульки становлять у період танення льоду та снігу: в таку погоду різко зростає кількість травм, отриманих під час падіння крижаних брил. Тому, по можливості, тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару.
Шановні батьки! Щоб уникнути нещасних випадків звертайте увагу на обгороджені ділянки тротуарів і ні в якому разі не перетинайте небезпечні зони і вчіть цьому своїх дітей.
- Найчастіше бурульки утворюються над водостоками, саме ці ділянки фасадів будинків особливо небезпечні.
- Крім того, звертайте увагу на обмерзання тротуарів: великий шар льоду на асфальті утворюється саме під бурульками.
- Під час прогулянки позирай не лише під ноги, а й нагору, аби переконатися, що вам ніщо не загрожує.
- Особливу увагу слід приділити безпеці дітей. Ігри під карнизом можуть закінчитися сумно.
- Не слід залишати автомобілі поблизу будівель і споруд, на дахах яких утворилися бурульки і нависання снігу.
- Якщо під час руху по тротуару ви почули нагорі підозрілий шум – не можна зупинятися, піднімати голову і розглядати, що там сталося. Можливо, це схід снігу або крижаної брили. Потрібно якнайшвидше притиснутися до стіни, козирок даху послужить укриттям або сховатися під балконом.
Пам’ятайте!!! Попередити нещасний випадок завжди легше, ніж виправити.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ОЖЕЛЕДИЦІ
«ОБЕРЕЖНО! ОЖЕЛЕДИЦЯ!»
ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ
Шановні батьки! Зима, звичайно, чудова пора року, проте насолоджуватися її красотами іноді заважають дороги та тротуари, що перетворюються у морозну погоду у суцільну ковзанку. Тому варто поговорити про те, як вести себе під час ожеледиці, щоб не потрапити до травмпункту. Ось декілька корисних порад, які допоможуть Вам уникнути травм.
Щоб не впасти на слизьких зимових вулицях та тротуарах треба подбати:
Перш за все, змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття «льодоступи»:
– прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру;
– наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-навхрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на день-два вистачає);
– натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву (але від води піщини наждакового паперу рано або пізно обсипаються);
– намажте на підошву клей типу “Момент” та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.
Пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м’якої основи та без великих каблуків.
Щоб зменшити ризик травм в ожеледицю дотримуйтесь таких порад:
- Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву.
- Руки повинні бути не зайняті торбами.
- При порушенні рівноваги швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
- Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров’я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов`язково перекотіться – удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні.
- Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.
- Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом. Окрім того, вони можуть бути погано закріплені, що додає травмувань.
- Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах особливо.
- Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам`ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини, і падіння перед автомобілем, який рухається, призводить, як мінімум до каліцтв, а, можливо, й до загибелі.
- Не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви слабкі та неспритні. Зачекайте, поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.
- Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах, якщо утворилися пухлини, терміново зверніться до травмпункту, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.
Шановні батьки! Навчіть, будь ласка, цих правил Ваших дітей! Виконання цих простих рекомендацій допоможе Вам і Вашим дітям уникнути травм та ушкоджень під час ожеледиці.
«ЯК ЗАПОБІГТИ ПОЖЕЖІ ПРИ ВЛАШТУВАННІ НОВОРІЧНОЇ ЯЛИНКИ?»
ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ
ШАНОВНІ БАТЬКИ! Скоро Новий рік і Різдво Христове – довгоочікувані свята, які ми не уявляємо без святково прикрашеної ялинки!
Хочеться побажати Вам гарних свят, веселого, піднесеного настрою, здійснення Ваших побажань і мрій. І нагадати Вам, що дотримання правил пожежної безпеки при встановленні ялинки не погіршить, а покращить Ваш настрій!
У цей самий час, у новорічну ніч несуть чергування пожежні бригади та бригади швидкої допомоги. Новий рік для них — гаряча пора.
Жоден Новий рік не обходиться без пожеж, а останніми роками – і без травм, спричинених застосуванням неякісних піротехнічних виробів.
Що ж тепер робити? Новий рік не зустрічати, чи що? У жодному разі! Не потрібно нічого скасовувати й забороняти! Але щоб не зіпсувати Новорічні свята, слід пам’ятати… Ні, не пам’ятати, а дотримуватися правил пожежної безпеки.
Ось декілька порад, які ви, безумовно, знаєте, і, ми віримо, дотримуєтесь їх. Але, як говорить народна мудрість: «повторення – мати навчання».
- Ялинку потрібно встановити так, щоб вона не заважала вільно ходити кімнатою й не затуляла двері до інших кімнат. І, найголовніше, стояла б подалі від батарей опалення. Верхівка ялинки не повинна торкатися стелі. Не можна прикрашати ялинку іграшками, які легко запалюються, обкладати підставку під ялинкою звичайною ватою, прикрашати дерево палаючими свічками.
- Ці правила стосуються як живих ялинок, так і штучних, пластикових. До речі, під час горіння штучної ялинки виділяються дуже шкідливі речовини. А крапелька палаючого пластику, потрапивши на шкіру, залишить опік більш глибокий, ніж розпечене вугілля.
- Після свят ялинку слід якомога швидше розібрати. Штучну сховати до наступного свята, а справжню винести з будинку — суха хвоя загоряється легко й швидко.
- Електричні гірлянди теж можуть стати причиною пожежі або ураження людини електричним струмом — електротравми.
- Гірлянда безпечна, якщо пройшла сертифікацію й під час зберігання на складі магазина не була зіпсована. У нас гірлянди на заводах проходять суворий контроль.
- Трапляється, що гірлянда служить упродовж багатьох років. У цьому випадку тим паче слід переконатися в тому, що вона справна. Дуже багато новорічних пожеж трапляється через коротке замикання.
- Перед тим як повісити на ялинку гірлянду, обов’язково потрібно перевірити її. Насамперед необхідно звернути увагу на оболонку дротів, тобто ізоляцію. Вона має бути монолітною, без розривів і пошкоджень, особливо в місцях приєднання лампочок. Але просто відразу ж вимкнути гірлянду — недостатньо: за нею необхідно постежити хоча б 5 хв. Якщо ви відчули запах паленої ізоляції, помітили іскріння або виявили, що проводка дуже нагрівається або плавиться, користуватися такою гірляндою не можна.
- Жодне новорічне свято не обходиться без бенгальських вогнів, феєрверків, вертушок, петард! Перед Новим роком усі прилавки навалені піротехнічними іграшками. На жаль, нерідко їх якість не відповідає нормам, тому слід пам’ятати, що застосування піротехнічних іграшок може призвести не лише до пожежі, але й до серйозних травм. Опіки від піротехнічних іграшок бувають настільки глибокими, що доводиться робити операцію з пересадки шкіри. Нерідко трапляється, що діти втрачають кінцівки, переважно пальці рук.
- Щоб запобігти нещасному випадку, необхідно суворо дотримуватися правил користування піротехнічними виробами. Не слід купляти їх на оптових ринках, у підземних переходах або електропотягах. Не можна використовувати іграшки з пошкодженим корпусом або ґнотом. Крім того, неприпустимо:
♦ використовувати піротехнічні іграшки в житлових приміщеннях — квартирах або на балконах, під низькими навісами та кронами дерев;
♦ носити такі вироби в кишенях;
♦ спрямовувати ракети й петарди на людей;
♦ підходити до запалених феєрверків ближче, ніж на 15 м;
♦ кидати петарди під ноги;
♦ підпалювати ґніт, тримаючи його біля обличчя;
♦ використовувати піротехніку на сильному вітрі.
ШАНОВНІ БАТЬКИ!
Закликаємо Вас ставитися до цих правил відповідально і серйозно. І в жодному разі не забувати найголовніше правило: Ваші діти можуть користуватися піротехнічними іграшками лише в присутності дорослих (Вас) та з Вашого дозволу.
Сподіваємося, що виконання цих нескладних порад дозволить уникнути пожежі й зробить новорічне свято веселим і радісним.
«ДБАЄМО ПРО БЕЗПЕКУ МАЛЮКІВ»
ПОРАДИ ДЛЯ БАТЬКІВ
Шановні батьки! Безпека життєдіяльності малюка відіграє значну роль у його розвитку, тому для дитини необхідно забезпечити умови, в яких би вона почувалася комфортно та впевнено, у яких ніщо б не загрожувало її здоров’ю та життю.
- У приміщенні, де перебуває дитина, мають бути меблі по можливості без гострих країв.
- Обов’язково повинна бути справною та недосяжною для безпосереднього контакту малюка електропроводка; вікна та двері на балкон, за відсутності дорослих в кімнаті, повинні бути зачиненими.
- Крани газових горілок на кухні мають також закриватися.
- Усі гострі та небезпечні для життя дитини предмети повинні зберігатися в закритих шафах, деякі з них – під замком.
- Сірники кладіть у місце, куди дитина не може самостійно дістатися.
- Аптечка з ліками також повинна бути недоступною для малюка, її слід тримати під замком, щоб дитина не змогла нею скористатися. Недотримання такого правила може спричинити тяжкі отруєння малюків.
- Категорично забороняється зберігати разом із ліками предмети побутової хімії, миючі засоби тощо.
- Дуже важливо правильно зберігати ліки, враховуючи їх термін придатності. Якщо цей термін минув, ліки треба знищити, бо замість користі вони завдадуть дитині шкоди.
- У жодному разі не давайте дитині ліки із пляшечки без етикетки.
Дотримуючись цих правил, ви збережете своє здоров’я і життя, і здоров’я своїх малюків!
ДЛЯ ЧОГО ТРЕБА ЗНАТИ І ВИКОНУВАТИ ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ БАТЬКІВ
Шановні батьки!
Проблема безпеки дорожнього руху на даний момент є однією з досить важливих проблем міст України.
Населення зростає, все більше людей купують автомобілі для особистого користування. Збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод. Відбувається вони, на жаль, і з участю дітей дошкільного віку. Найчастіше дитина не розуміє реальної небезпеки, яка загрожує їй на дорозі, тому і відноситься до Правил дорожнього руху без належної уваги.
Хочеться ще раз нагадати вам, що правила дорожнього руху є обов’язковими для всіх учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів і пасажирів.
Незнання цих правил та їх невиконання призводить до нещасних випадків та порушень нормального руху в місті.
Шановні батьки! Ви є для дітей зразком поведінки. Ви – об’єкт любові і наслідування для дитини. Це необхідно пам’ятати завжди і тим більше, коли ви робите крок на проїжджу частину дороги разом з малюком.
Кращий спосіб зберегти своє життя і життя дитини на дорогах – дотримуватися правил дорожнього руху.
Щоб дитина не потрапила в біду, виховуйте у неї повагу до правил дорожнього руху терпляче, щодня, ненав’язливо.
Основні рекомендації:
- виберіть найбільш безпечний шлях від дому до дитячого садка;
- переводячи дитину через дорогу, тримайте її за руку;
- переходити дорогу треба по переходу спокійним кроком;
- добре вивчіть правила дорожнього руху, уникайте найбільш небезпечні місця при переході вулиці;
- рух батьків з дітьми на колясках, санках дозволяється тільки на тротуарах. Там, де немає тротуарів, возити можна по узбіччю дороги лівого боку, назустріч руху транспорту;
- за пішохідним стежинами йдіть з дітьми з правого боку, не кваплячись;
- увійшовши в транспорт, припильнуйте руку дитини, при різкому гальмуванні дитина може травмуватися;
- посадіть дитину на сидінні або посадіть на коліна (в будь-якому випадку міцно тримайте її);
- вийшовши з пасажирського транспорту, не поспішайте переходити дорогу, дочекайтеся, поки рушійний засіб відійде від зупинки;
- спостерігайте разом з дитиною і використовуйте ситуації на дорозі, дворі, вулиці; поясніть, що відбувається з транспортом, пішоходами;
- розвивайте у дитини зорову пам’ять, увагу. Для цього створюйте вдома ігрові ситуації.
Ваша дитина має знати:
- пішоходам дозволяється ходити тільки по тротуару, по правій стороні;
- дорогу треба переходити спокійно по пішохідних переходах;
- для того щоб був порядок на дорозі, щоб не було аварій, щоб пішохід не потрапив під машину, треба підкорятися світлофору: червоне світло – руху немає, жовте світло-увага, а зелене каже: «Проходьте, шлях відкритий»;
- не можна раптово з’являтися перед транспортом, бо машина не може зупинитися відразу;
- не можна грати на проїжджій частині. Це небезпечно для життя!;
- автобус, що стоїть, треба обходити ззаду, щоб бачити що йде за ним транспорт. Трамвай треба обходити спереду;
- автобус, тролейбус, трамвай дозволяється очікувати тільки на майданчиках, відзначених лінією.
Батьки! Пам’ятайте!
Тільки спільно можна домогтися гарних результатів!
Дотримуйтесь Правил Дорожнього Руху і вчіть цього своїх дітей!
Бережіть своїх дітей!
Пам’ятайте, порушуючи Правила дорожнього руху, ви як би наочно дозволяєте порушувати їх своїм дітям.
Рекомендації щодо дотримання безпеки життєдіяльності дитини
Увага, вулиця!
1. З дому треба виходити завчасно.
2. Бігти не рекомендується. Перед виходом на проїжджу частину необхідно зупинитися на краю тротуару, подивитись ліворуч і праворуч, переконатись у відсутності транспорту. Під час переходу вулиці потрібно, тримати дитину за руку, вчити, щоб вона йшла кроком, тоді краще зможе бачити все навколо.
3. Побачивши потрібний вам транспорт, що стоїть з протилежного боку дороги, не біжіть. Поясніть дитині, що це небезпечно. Під час виходу з транспорту не намагайтесь обійти його спереду або ззаду. Поясніть дитині, що водій зустрічної машини не бачить вас з-за перешкоди. Для переходу дороги потрібно пройти тротуаром до найближчого пішоходного переходу.
4. Виходячи на проїжджу частину з дитиною, припиніть зайві розмови. Вона також повинна звикнути, що під час переходу потрібно мовчати і спостерігати. Переходити дорогу необхідно під прямим кутом.
5. Переходьте дорогу тільки на зелене світло, дитина повинна звикнути, що на червоне світло не переходять, навіть якщо немає машин.
6. Під час переходу вулиці і на зупинках міцно тримайте дитину за руку. Бувають випадки, коли дитина виривається і біжить на проїжджу частину.
7. Пам’ятайте, що дитина вчиться поведінки на вулиці насамперед на вашому прикладі і на власному досвіді.
Порушення Вами рекомендацій, що наведені вище, призводить до засвоєння дітьми неправильної поведінки на вулиці, яку виправити дуже важко.
Правила поведінки під час виникнення стихійного лиха
– під час сильного вітру не ховайтеся під деревами, кущами, а тікайте додому;
– не ходіть під стінами будинків, щоб на вас не впали шматки шиферу, шибок;
– не купайтеся і не плавайте на човні під час сильного вітру;
– не відкривайте у квартирі вікна, балкони, коли дме сильний вітер;
– під час грози не ховайтеся під деревом, адже мокре дерево притягує до себе електричний розряд;
– під час грози не можна сидіти біля відчиненого вікна, тримати високо над головою металеві предмети;
– у квартирі необхідно вимкнути всі електричні прилади, телевізор, світло, зачинити вікна, двері, кватирки;
– якщо під час грози ви з дитиною опинилися поза приміщенням, на природі, сховатись треба десь у балці, канаві, не бігти, краще лягти на землю;
не можна купатися у річці під час грози, бо вода – провідник електричного струму.
Стався нещасний випадок: перша допомога
Забив голову. Покладіть малюка у ліжечко. Прикладайте холодні компреси на забите місце й відразу міняйте їх, тільки-но компрес зігріється. У разі нудоти, блювання, запаморочення негайно викликайте «швидку допомогу» – можливий струс мозку.
Порізався або подряпався. Ушкоджене місце промийте ватою, змоченою перекисом водню. Краї рани змастіть йодом або зеленкою. Накладіть пов’язку. Якщо ранка глибока, кровоточить, зверніться до хірурга.
Засунув сторонній предмет у вухо. Ні в якому разі не намагайтеся витягнути його самі, ви ризикуєте пошкодити барабанну перетинку. Терміново доправте малюка до лікарні. У будь-якому разі намагайтеся заспокоїти дитину. Не показуйте їй, що ви хвилюєтесь. Робіть усе швидко, але без метушні.
Ошпарився гарячою рідиною. Ушкоджене місце поливайте холодною водою – це зменшить біль. Пухирець не проколюйте. Якщо обпечене місце більше за дитячу долоню, потрібна термінова медична допомога. До приїзду лікаря прикрийте ушкоджене місце стерильною марлею. Нічим не змащуйте, не присипайте.
Проковтнув ліки. Негайно викличте в дитини блювання, засунувши в рот палець, обгорнутий бинтом і натискуючи на корінь язика. Спробуйте відразу з’ясувати, які саме ліки та в якій кількості проковтнула дитина. Раптова сонливість, слабкість чи, навпаки, різке збудження – ознаки отруєння. Викликайте «швидку допомогу».
Проковтнув м’який предмет. Якщо це круглий, гладенький предмет, не хвилюйтеся, він не завдасть шкоди органам травлення, а вийде через добу з випорожненнями. Гострий предмет може травмувати стравохід, шлунок, кишечник. Якщо дитина скаржиться на болі в животі, необхідна термінова медична допомога. Ні в якому разі не давайте проносне. Годуйте маля тільки м’якою їжею – тушкованим протертим яблуком, картопляним пюре.
Поради
щодо попередження зараження грипом
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватися кількох порад.
1. Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів.
2. Користуватися одноразовими масками за необхідності — щоб захистити себе чи навколишніх від зараження. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться.
3. Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.
4. Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми — для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.
5. Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтеся руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишилися від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.
6. Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками -; як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиттю. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції.
Якщо з‘явилися ознаки хвороби, варто вжити ще кілька нескладних заходів:
– залишатися вдома при перших ознаках хвороби — не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати навколишніх на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких із них;
– не йти до лікаря з найменшого приводу — у випадку грипоподібної хвороби Ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров’я, обов’язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому;
– ізолювати хвору людину: виділити їй окрему кімнату і посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за нею, і за можливості триматися на відстані 2 метри від хворої людини;
– прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і допоможе зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поручі з Вами.
Поради
щодо запобігання переохолодженню та відмороженню частин тіла
1. Одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька легких светрів замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане гаряче, завжди можна зняти один зі светрів. Із цих же міркувань одяг має бути вільним.
2. Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.
3. Візьміть зайвий одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження.
4. Не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — також з’їжте що-небудь.
5. Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.
6. За можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.
7. Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу, тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам.
8. Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати.
9. Слідкуйте за прогнозом погоди.
Категорично забороняється:
– торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Він може дуже швидкообморозити шкіру при зіткненні, а отже, під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.
Перша допомога:
– не слід думати, що переохолодження мине саме по собі. Як тільки з’являться його симптоми – воскові плями та оніміння шкіри, – негайно перейдіть у тепле приміщення;
– перша допомога при переохолодженні нескладна: зігрійтеся, поседіти у теплому приміщенні кілька годин, поїжте;
– у разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. У крайньому випадку треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла; за відмороження слід дотримуватися принципу “внутрішнього зігрівання” уражених тканин: накладати термоізолюючі пов’язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), вживати теплі напої;
– ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження;
– обов’язково пийте якомога більше рідини — будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальні та негайно зверніться по кваліфікованудопомогу!
Заходи безпеки на льоду
Зима – чудова пора року, вона приносить багато цікавих пригод. Особливо корисним є відпочинок на льоду. Забави на ковзанах, лижах, санках загартовують організм, зміцнюють здоров’я, покращують самопочуття. Однак не слід забувати про небезпеку, яку може таїти в собі лід.
Запам’ятайте: на лід можна виходити в стійку морозну погоду при температурі повітря не менше – 0°С і тільки під наглядом дорослих.
Найбільш небезпечна крига – перша і остання. В цей час значно підвищується загроза нещасних випадків на льоду.
Минулоріч у Володимирецькому районі потрапили під кригу троє дітей, які з’їжджали санчатами на водойму. Лід був ще надто тонкий. На щастя поруч з водоймою проходили місцеві мешканці. Чоловіки почули крики дітей та кинулися на допомогу. Одного за одним, стоячи в крижаній воді, діставали дітей та переносили на берег. Трагедії вдалося уникнути.
Тому, щоб зберегти своє здоров’я слід пам’ятати наступне:
Міцність льоду можна частково визначити візуально. На водоймах безпечним вважається лід:
– для одного пішохода – лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною не менше 5-7 см. Лід блакитного кольору – найміцніший, білого – міцність у два рази менше, сірий – свідчить про наявність води у товщі льоду;
– для групи людей (масові переправи пішки) – товщиною не менше 15 см, (дистанція у колоні по 4 чоловіка 5 м);
– при масовому катанні на ковзанах – 25 см.
Необхідно пам’ятати, що ситуація на льоду змінюється майже щогодинно.
Знайте, що під снігом лід завжди тонше, ніж на відкритих місцях. У різних місцях річок та озер товщина льодового покриву може бути різною. У гирлах річок та приток міцність льоду послаблена течією. Особливу обережність слід проявляти у місцях де є джерело, стік води, швидка течія або впадає струмок.
При переході льоду в невідомому місці потрібно взяти палицю, щоб за її допомогою перевіряти міцність льоду (якщо вода з’являється після першого удару, то необхідно негайно повертатись назад).
Категорично забороняється перевіряти міцність льоду ударом ноги.
При переході водойми на лижах рекомендується користуватись прокладеною лижнею, а за її відсутності – цілиною (при цьому треба відстібнути кріплення, зняти петлі лижних палиць з рук, рюкзак повісти на одне плече). Відстань між лижниками повинна бути не менше 5-6 м. Під час руху лижник, який іде першим, ударами палиць перевіряє міцність льоду та контролює його стан.
Користуватись майданчиками для катання на ковзанах, що обладнуються на водоймах, дозволяється лише після ретельної перевірки міцності льоду.
Особливого суворого додержання правил поводження на льоду потребує зимова риболовля.
Небезпечно виходити на лід:
– при потеплінні;
– збиратися на льоду великими групами;
– зупинятися біля крутих обривистих берегів;
– скачуватись на лід на лижах, санках з берегів;
– виходити на лід біля заводів, фабрик, де є стічні теплі води, ростуть кущі та очерет.
Якщо ви провалились під лід:
– не панікуйте, широко розкиньте руки по краях льодового пролому. Якщо можливо, по черзі, тримаючись однією рукою за край криги, намагайтеся звільнитися від верхнього одягу, ранця, важкого взуття;
– намагайтесь вибратися на поверхню не роблячі різких рухів, наповзаючи грудьми на край ополонки. Намацайте ногою протилежний край криги і повільно виштовхуйте себе на поверхню;
– намагайтесь якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
– вибравшись з льодового пролому, відкотіться, а потім повільно повзіть у той бік, звідки прийшли і де міцність льоду, таким чином перевірена.
Будьте обережні до самого берега.
Якщо у вас на очах під лід провалилася людина:
– сповістіть, що ви йдете на допомогу;
– наближайтесь до потерпілого поповзом, широко розкинувши руки;
– підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить товщину опори);
– не підповзаючи до самого краю ополонки, протягніть потерпілому довгу жердину, палицю від лиж, хокейну клюжку або киньте мотузку, зв’язані паски, шарфи і витягніть його на лід;
– якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід і ланцюжком рухайтесь до пролому;
– витягши потерпілого на лід, разом з ним повзіть з небезпечної зони. Потерпілого укрийте від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, переодягніть його в сухий одяг, зігрійте і напоїть гарячим чаєм.
Пам’ятайте, що ваш відпочинок з дітьми не повинен супроводжуватись небезпекою. Будьте обережні при виході на лід!
Інструкція
для батьків з охорони життя та здоров’я дітей
на літній період
1. Загальні положення:
- Дбайте про власну безпеку та безпеку своїх дітей.
- Не залишайте дітей без нагляду дорослих.
- Приводячи дітей до дошкільного закладу батьки повинні передавати дитину вихователеві.
- Батьки повинні приводити дітей до дошкільного навчального закладу добре вимитими, підстриженими, з обрізаними нігтями, одягненими в чистий одяг.
- Батьки не повинні входити до групової кімнати без потреби.
- Забороняється доручати забирати дітей з дошкільного закладу братикам, сестричкам яким не виповнилося 14 років, стороннім особам без згоди та попередження батьків, особам в нетверезому стані.
- Одяг дитини в літній період повинен відповідати сезону та погоді.
- В літній період голова дитини повинна бути захищена панамою (з натуральних матеріалів: бавовна, льон).
2. Безпека дорожнього руху: Виконуйте правила дорожнього руху
- Не дозволяйте дітям гратися біля проїжджої частини дороги.
- Якщо ви користуєтесь громадським транспортом, будьте уважні самі та вчить дітей правилам поведінки під час посадки та виходу з транспорту.<