Діти з порушеннями зору
Поради батькам «Дитина і окуляри»
Батькам, діти яких носять окуляри, доводиться стикатися з багатьма проблемами. І одна з них, яка стоїть найбільш гостро це естетичний зовнішній вигляд дитини. Зрозуміло, що окуляри не завжди здатні прикрасити обличчя. Але при патології очей, найчастіше, дітям доводиться носить їх протягом всього дня. Тому важливо, щоб дитині окуляри подобалися, хоча б з зовнішньої точки зору.
При виборі оправи можна і потрібно підключати дитини, враховуючи його думку. Діти охоче носять те, що вибрали самостійно. Але потрібно пам'ятати, що окуляри виконують, насамперед, корекційну функцію (оптична корекція зору) і, підбираючи їх, потрібно спиратися на рекомендації лікаря-офтальмолога. Якщо дитина вибрав окуляри, але вони не підходять, треба спокійно пояснити причину доступною мовою, уникаючи фраз - «ти не зрозумієш», «тобі це знати не треба», «я сам/сама знаю, які краще для тебе».
Часто доводиться чути від батьків, що дитина не хоче носити окуляри і знімає їх. У таких випадках варто проявляти наполегливість, адже від цього залежить подальше здоров'я очей дитини. Від того, наскільки батьки свідомо ставитися до носіння окулярів, настільки і дитина буде адекватно сприймати цей процес. Але варто розуміти, що це досить тривалий шлях, який вимагає систематичності.
Ще одна важлива сторона цього питання, це стосунки в дитячому колективі. Дуже часто дітям, які носять окуляри, дають прізвиська «очкарик», «розумник», «ботанік». У цьому випадку батькам варто розповісти цікаві факти з життя відомих людей, у яких проблеми із зором. І підкреслити, що окуляри не завадили їм досягти багато в житті. Якщо дитина буде знати, розуміти, а зі сторони близьких і рідних буде відчувати підтримку і розуміння, то процес носіння окулярів буде їм сприйматися менш болісно.
Що треба знати про зір
Йдучи по вулиці, їдучи у транспорті ми останнім часом частіше зустрічаємо дітей в окулярах. Причиною порушення зору є наслідки Чорнобильської аварії, погіршення екологічної обстановки, слабке здоров'я батьків.
Ми знаємо, що вся інформація поступає до нас через органи чуття : очі. Вуха, ніс, язик, поверхня тіла. Кожний орган отримує специфічний для нього вид інформації. Але, внаслідок порушення зорового аналізатора, як і будь-якого іншого, уявлення про предмети і явища довкілля виявляються звуженими. У таких дітей з'являється ряд відхилень у розвитку сенсорних функцій, зокрема, зрідненість чуттєвих образів, обмежене орієнтування у просторі, зниження рухової активності тощо. А відхилення в розвиткові сенсорних функцій негативно впливають на пізнавальну діяльність слабкозорих дітей, формування їхньої особистості.
Всі органи чуття важливі для людини, та все ж можна виділити головне - око.
Очі - одні з найважливіших органів людини. Адже завдяки зору ми дізнаємося про те, що діється навколо : про колір, про розмір і форму предметів, їхнє розміщення; про те, що роблять люди, як вони виглядають; яке сонечко, рослини та багато іншого. Коли хочуть підкреслити щось дуже цікаве. Кажуть : «Бережи його, як зіницю ока». Цей вислів свідчить про надзвичайну важливість зору для людей, а також для інших живих істот. Що ж означає : дбати про зір? Це означає правильно доглядати за очима, уникати можливих ушкоджень, дотримуватися відповідних умов, виконувати спеціальні вправи, правильно харчуватися.
Увечері, перед сном, зранку та після прогулянок очі слід промивати чистою водою, починаючи від скронь.
Однією з важливих умов збереження зору є нормальне освітлення. При недостатньому освітленні м'язи очей напружуються, що призводить до їхнього ослаблення і порушення зору. Коли ж освітлення надміру яскраве, ми примружуємо повіки, які тиснуть на очні яблука. Це також негативно впливає на наші очі.
Під час роботи за столом очі стомлюються. Тому через кожні 15-20 хв. треба переводити погляд на предмети, які знаходяться далеко. Можна підійти до вікна на 1-2 хв. подивитися на небо.
Дуже важливо зберігати правильну поставу під час роботи за столом, На стільці слід сидіти глибоко. Це означає сідати на все сидіння. Спина притуляється до спинки стільця, ноги випрямлені й спираються на підлогу всією ступнею, голова ледь нахилена, Якщо ви дотримуватиметесь цього правила, тоді все добре бачитиме на столі, не згорблюватиметься спина, не здавлюватимуться внутрішні органи. Треба сидіти так завжди, адже це корисно для здоров'я.
Око - тонкий оптичний прилад. Читати лежачи - означає псувати прилад, примушувати його працювати з напруженням, При читанні треба дотримуватися певних правил, Світло при читанні і письмі повинно падати зліва в достатній кількості, але не повинно бути надто яскравим. Відстань від очей до книжки повинна бути 25 -30 см.
А що робити, коли очі втомилися. А уроки ще не зроблені? Потрібно на деякий час дати їм відпочити : лягти, опустити повіки, накласти на них по шматочку марлі, змоченої заваркою неміцного чаю. Звичайно, холодного, без чаїнок і без цукру. 5 - 10 хв. такого відпочинку - і повернеться бадьорість, а неприємне відчуття в очах зникне,
А як бути, якщо випадкового око буде пошкоджено? Навіть невелике пошкодження може призвести до непоправного горя - втрати зору. Краще цьому запобігти : не гратися з палками, гострими предметами. Коли йдете до лісу, то слідкуйте, щоб випадково гілка не вдарила по очах. Але якщо вже щось подібне сталося, І око болить, швидко звернутися до офтальмолога. 1 дорослі, і діти, які погано бачать, мають носити окуляри, щоб поліпшити свій зір. Окуляри зберігають в спеціальному футлярі, він має бути підписаним. Окуляри не можна скидати, коли граєтеся у рухливі ігри. Класти окуляри треба склом догори, щоб не пошкодити, а також мити водою з милом, якщо вони забруднилися,
Задля збереження зору слід дотримуватися таких правил :
• не терти очі руками, особливо брудними;
• не бігати з гострими предметами в руках;
• не читати лежачи, не дивитися на яскраву лампочку і на сонце;
• при появі зуду, попаданні бруду в очі, повідомити дорослих, які допоможуть позбутися цього;
• їсти різноманітну їжу, зокрема овочі та фрукти, ягоди.
ЯК ЗБЕРЕГТИ І ПОЛІПШИТИ ЗІР ДИТИНИ ЗА ДОПОМОГОЮ ЗОРОВОЇ ГІМНАСТИКИ
У століття розквіту інформаційних технологій людський організм, а особливо організм дитини піддається впливу низки чинників, що згубно позначаються на здоров'ї. Негативним є й те, що батьки рідко обмежують своїх дітей у користуванні смартфоном, комп'ютером, планшетом чи телевізором. Адже ці пристрої, без сумніву, чинять неабияке навантаження на зоровий апарат дитини дошкільного віку.
Саме тому профілактична й корекційна робота щодо поліпшення зору є сьогодні необхідним компонентом освітньої діяльності педагогів та батьків дошкільників. Важливо не лише навчити дітей виконувати спеціальні зорові вправи в системі, а й сформувати звичку турбуватися про свій зір і здоров'я в цілому.
Однією з форм профілактики та корекції порушень зору, запобігання перевтомі зорового апарату є зорова гімнастика. Ще в незапам'ятні часи, за багато століть до початку нашої ери, були розроблені спеціальні вправи для очей. Вони грунтуються на рівномірному чергуванні тренувань очних м'язів з повноцінним відпочинком зорового апарату. Виконуючи такі нескладні вправи щодня, можна не лише зберегти зір, а й відновити його повноцінне функціонування.
Зорову гімнастику слід обов'язково проводити під час роботи за комп'ютером: для 4 —5-річних дітей — після 5 хв. роботи, а для б —7-річних — після 7 — 8 хв. роботи. Тривати зорова гімнастика має 1—2 хв.
Гімнастика для очей — це одна з ефективних здоров'я збережу вальних технологій, поряд з дихальною гімнастикою, самомасажем, динамічними паузами тощо.
Проведення з дітьми зорової гімнастики як у дошкільному закладі, так і вдома:
• знижує втомлюваність очей;
• зміцнює очні м'язи;
• знімає напруження;
• запобігає виникненню порушень зору;
• позитивно впливає на загальну працездатність зорового аналізатора та всього організму.