ЗДО №13, ДНЗ №13 "Ластівка" Вінницької міської ради, Вінниця
Вінницька область, Вінницький район

Результати моніторингу якості освіти

Звіт за напрямом 2: 

Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду

2.1. Дотримання вимог державного стандарту

       У закладі дошкільної освіти  КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» реалізується державний стандарт дошкільної освіти в Україні на достатньому рівні. Освітній процес організований відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина», програми «Впевнений старт» та освітньої програми ЗДО, що повністю забезпечує реалізацію Державного стандарту.

Робота закладу відповідає плану роботи ЗДО на навчальний рік та літній період. План схвалений педагогічною радою ЗДО від 29.08.2023 протокол № 1 та затверджений завідувачем ЗДО. Пріоритетні завдання плану відповідають реалізації завдань БКДО та методичним рекомендаціям МОН № 1/12490-23 від 21.08.2023 року «Щодо окремих питань діяльності закладів освіти у 2023/2024 навчальному році», тобто відповідає принципу актуальності, системності та конкретності.

Структура плану роботи відповідає вимогам Листа МОН від 07.07.2021 року № 1/9-344 «Планування роботи закладу дошкільної освіти на рік». Завдання на новий навчальний рік сформовані на основі аналізу роботи ЗДО за попередній 2022/2023  навчальний рік. Їх три: одне з яких передбачено попереднім планом роботи, конкретизоване й розширене, інші два – нові. До плану включено розділ (VІ Внутрішня система оцінювання якості освітньої діяльності), де включено як вивчення стану організації освітнього процесу, так і вивчення процесів функціонування. Відповідно до завдань закладу побудовано   весь освітній процес, що відображено в перспективних та календарних планах вихователів. Форму та вид планування вихователів груп затверджено рішенням педагогічної ради № 1 від 29.08.2023 року (3 питання. Організаційні питання початку навчального року). 

 Розроблено педагогічні ради, де  слухаються і питання тематичного вивчення освітнього процесу відповідно до завдань плану роботи, надаються рекомендації. Накази видаються про вивчення освітнього процесу в закладі ( 1 раз на квартал) за результатами вивчення освітнього процесу, про підготовку педагогічних рад, про затвердження та введення в дію рішень педагогічних рад.

        Під час здобуття дошкільної освіти ключові компетентності дітей формуються за різними освітніми напрямами (за БКДО), що відбувається в різних видах діяльності: спеціально організована навчальна діяльність (заняття), ігрова діяльність, самостійна діяльність дітей (художня, рухова, мовленнєва, ігрова, трудова, дослідницька та ін.), індивідуальна робота, спостереження, екскурсії, походи, свята та розваги, гуртки тощо. Вони організовуються по різному: фронтально, підгрупами, індивідуально залежно від віку дітей, педагогічної мети, професійної майстерності педагога.

      Життя дітей в закладі проходить відповідно до розпорядку дня кожної вікової групи,  а освітній процес відбувається згідно розкладу організації освітнього процесу, які затверджені завідувачем ЗДО.

        У закладі  створені умови для реалізації варіативної складової державного стандарту, для впровадження додаткових організаційних форм освітнього процесу – гуртки, які затверджені рішенням педагогічної ради № 1 від 29.08.2023. Всього організовано роботу шести гуртків: музичний оркестр «Сонячні ноти» (старші групи) – керівник Меднік О.Л., «Пілатес» (фізкультурно – оздоровчий), «Зоряна мрія» - керівник Левченко Т.Г., «Школа паперових чудес»(художньо-естетичний)- керівник Романенко В.О., «Чарівний глобус» (соціально – побутовий)-керівник Дмитрієнко В.С, «Маленькі актори» (театралізована діяльність)- керівник Левицька Л.В. Гуртки працюють згідно графіків у ІІ половину дня  за згодою батьків (але без заяв) та з урахуванням індивідуальних особливостей здобувачів дошкільної освіти, відповідно до плану роботи гуртка, які затверджені керівником ЗДО.

      У закладі  дошкільної освіти, щорічно, здійснюється внутрішній моніторинг розвитку компетентностей здобувачів дошкільної освіти за напрямами БКДО. У вересні та травні видаються по закладу накази про організацію проведення моніторингового дослідження та затверджується план проведення внутрішнього моніторингу. Моніторинг проводиться на основі діагностичного інструментарію методичного посібника «Моніторинг досягнень дітей дошкільного віку згідно з БКДО» та різних методів, прийомів і форм роботи з дітьми.

 Статистичну обробку даних вивчення стану сформованості життєвих компетенцій педагоги здійснюють за критеріями, чітко визначеними за кожним освітнім напрямом БКДО. Отримані дані аналізуються за принципом природної достатності. Такий підхід до оцінювання  дозволяє аналізувати якість освіти дітей і якість освітнього процесу та своєчасно реагувати на недоліки в роботі з розвитку тих чи інших освітніх напрямів. Для ефективного всебічного вивчення розвитку компетенції кожної дитини у вересні проводиться діагностування дітей, яке дозволяє визначити рівень показників компетенцій (знань, умінь і навичок) вихованців ЗДО на початку навчального року.  Корекція здійснюється з тими дітьми, яким вона необхідна, без проміжного моніторингу  в другій половині навчального року.

Педагогічні працівники КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» здійснили моніторингові дослідження щодо рівня розвитку компетенцій дошкільників, використовуючи підготовлений інструментарій. Результати моніторингу узагальнюють в текстовому, табличному та графічному вигляді. Результати моніторингу якості освіти здобувачів освіти КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» у 2023/2024 навчальному році. Узагальнені результати рівня сформованості компетентностей здобувачів освіти.

Питання  результативності моніторингу заслухали на п’ятихвилинці «Про порівняльний аналіз результатів моніторингу знань дітей» (звіт вихователя-методиста ЗДО). Обробку результатів проведення моніторингу здійснює вихователь-методист ЗДО та висвітлює у зведеній таблиці, з якими знайомить педагогів. Узагальнюючі матеріали за результатами вивчення зберігаються в методичному кабінеті. У кінці навчального року завідувач видає підсумковий наказ «Про виконання БКДО» з яким знайомить всіх педагогів.

 

2.1. Дотримання вимог державного стандарту

      В освітній програмі закладу передбачено розпорядок дня дітей   (орієнтовний розподіл часу на процеси життєдіяльності дошкільнят), якого дотримуються всі учасники освітнього процесу ЗДО.   У  всіх вікових групах режим дня відповідає гігієнічним нормам щодо тривалості сну, організації різних видів діяльності та відпочинку, у тому числі навчальних занять, тривалості перебування на свіжому повітрі, рухової активності, кратності приймання їжі.  В оперативному контролі вивчення освітнього процесу є питання щодо виконання вимог дотримання розпорядку дня та організації освітнього процесу дошкільнят, слухання якого відбулося на виробничій нараді.

        Всі розпорядки дня та розклади організації освітнього процесу у всіх вікових групах затверджені завідувачем ЗДО до початку навчального року та розміщені у батьківських куточках, з якими батьки можуть ознайомитись на перших батьківських зборах (он-лайн чи оф-лайн). Розпорядок дня на літній період змінюється відповідно до рекомендації листа МОН.

        Відповідно до Граничного навчального навантаження на дитину (від 20.04.2015 № 446), педагоги ЗДО дотримуються тижневої кількість занять по кожній віковій групі. В  розкладі занять враховано  домінуюче навантаження на дитину (психічне, фізичне, емоційне) та  передбаченим є раціональне чергування видів діяльності (розумова, рухова, практично-прикладна) на кожному занятті. Максимально допустима кількість організованих навчальних занять у першій половині дня в молодшій та середній групах не перевищує двох, у старшій — трьох. У різновікових групах тривалість навчальних занять  диференціюється, орієнтуючись на вік кожної дитини. У середині та наприкінці занять які  потребують високого інтелектуального напруження чи статичної пози дітей,  проводяться фізкультурні хвилинки. Тривалість перерв між заняттями  становить не менше 10 хвилин. Заняття, які потребують підвищеної пізнавальної активності,  проводяться  в першу половину дня та у дні з високою працездатністю: вівторок та середа, поєднуються та чергуються такі заняття  із заняттями з музичного виховання та фізкультури. Аби скоротити навантаження навчальної діяльності на дітей, застосовується блочно-тематичне планування на засадах інтеграції. Однак  на заняттях з  поданням насиченого цікавими подіями нового матеріалу бувають випадки порушення тривалості  таких занять. Нерідкими є випадки одноманітності   виконання завдань дошкільнятами без зміни позиції.

        В закладі затверджено перспективно-календарне планування освітнього процесу на педагогічній раді №1 від 29.08.2023, яке здійснюється за режимними моментами із застосуванням блочно-тематичного принципу.

 

Рівні оцінювання:

Вимога/правило

Рівень освітньої діяльності

2.1.

достатній

2.2.

достатній

За напрямом 2:

 

                                     достатній

 

Звіт "Освітнє середовище закладу освіти" 2023 рік

 

Вимога/правило

Опис досягнень закладу освіти і потреб у вдосконаленні освітньої діяльності та внутрішньої системи забезпечення якості освіти та рівні оцінювання за вимогами

1.1. Забезпечення здорових, безпечних і комфортних умов розвитку, виховання, навчання та праці

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3.  Формування інклюзивного, безпечного, розвивального, мотивуючого освітнього  простору

Територія та приміщення закладу  є обладнаними та безпечними, мають належні  безпечні і доступні умови розвитку, виховання, навчання та праці. На  території закладу освіти розташовано двоповерхова основна будівля, господарські приміщення, ігрові майданчики для всіх вікових груп та спортивний майданчик. Територія закладу огороджена парканом. Ворота унеможливлюють несанкціонований заїзд автотранспорту зі сторони дороги.

На території розміщено кілька допоміжних приміщень зокрема два сараї.

Кожна вікова група має свій ігровий майданчик. Території  всіх ігрових та спортивного майданчиків засіяна травою, періодично здійснюється покіс трави та прибирання опалого листя; обладнані дитячими яскравими спорудами, які безпечні у використанні, однак тіньові навіси відсутні на всіх ігрових майданчиках. Кожний ігровий майданчик оснащений пісочницею з бортиками і  покриваються плівкою.

На території відсутні небезпечні для здоров'я дітей рослини та дерева.

Спортивний майданчик  потребує оновлення спортивного  обладнання, яке на  даний час представлене старими металевими конструкціями.

  Внутрішнє подвір'я закладу освіти потребує асфальту.

     Територія   ЗДО  освітлюється у вечірній та нічний час. Огляд території щодо її безпечності для учасників освітнього процесу здійснюється щодня завгоспом ЗДО,  комісією - під час підготовки до початку навчального року та перед літнім періодом.

  Забезпечено  безперешкодний рух територією закладу, є можливість проїзду візком. Але відсутні умови входу в приміщення  для візка (відсутні пандуси). В закладі функціонує одна інклюзивна група, однак безбар’єрний доступ до неї не забезпечено. Ресурсна кімната в закладі відсутня, але в інклюзивній групі облаштований осередок для індивідуальних занять з дітьми з особливими освітніми потребами. Не всі туалетні кімнати просторі. Є можливість вільного та зручного переміщення в груповому осередку та користування меблями. Всі шафи, полиці та стелажі надійно закріплені. Висота дитячих столів та стільців підібрані відповідно до росту дітей.   

   Не кожна вікова група має свій ізольований вхід. Всі ганки облаштовані козирками, які захищають від опадів.  Покриття ґанків не слизьке, оснащене протиковзаючими стрічками для сходів та з  поручнями. Групові осередки складаються з вхідного коридору, роздягальної, групової, спальної та туалетної кімнат. Стан всіх приміщень відповідають вимогам безпеки та оснащені сучасним обладнанням, відповідають санітарним нормам, чисті, охайні та естетично оформлені. Щороку проводиться косметичний ремонт всіх групових приміщень.

      Підтримується відповідний повітряно-тепловий режим в межах 190-210С; опалення централізоване; природне та штучне освітлення відповідає санітарним нормам.   

       Водопостачання та водовідведення централізоване, але потребує ремонту. В закладі встановлено один бойлер, це дає змогу дітям мити руки в туалетних кімнатах теплою водою. В туалетних кімнатах забезпечені всіма необхідними гігієнічними засобами (дозаторами для рідкого мила, антисептиками, ємкостями з паперовими рушниками) та дотриманням всіх карантинних вимог.

     Вологе прибирання та провітрювання групових приміщень здійснюється згідно Санітарного регламенту та графіку.

    Питний режим забезпечується індивідуально.

 Обладнання основних приміщень відповідає зросту, віку дітей та санітарно-гігієнічним вимогам. Приміщення роздягальні  обладнані індивідуальними шафами. В групових кімнатах осередки розвивального середовища забезпечені сучасними шафами та полицями за призначенням, які міцно та надійно закріплені. Всі меблі підібрані до зросту дітей, виготовлені зі світлих та матових тонів.  Спальні кімнати кожної вікової групи забезпечені новими одно та три-ярусними ліжками. Постільна білизна та покривала  з відповідним маркуванням згідно ліжка дитини. Туалетні кімнати знаходяться в доброму стані, потребують капітального ремонту(заміна плитки, рукомийників, унітазів, окремих кабінок для дівчаток та хлопчиків),  наявні вішаки для рушників, є перегородки, однак відсутні дверцята  у групах. У групі раннього віку туалетна кімната забезпечені стелажами для горщиків, які теж промарковані та знаходяться на відповідному місці. Туалетна кімната оснащена рукомийниками, дозаторами для мила, туалетним папером. Індивідуальні шафи, ліжка, рушники мають відповідну індивідуальну наклейку, яка відома дитині.

    В закладі виокремлений кабінет вчителя - дефектолога, в якому спеціалісти проводять індивідуальні заняття з дошкільнятами. Кабінет оснащений необхідним інструментарієм.

       Працівники закладу дошкільної освіти обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх.

        У колективному договорі ЗДО розроблено комплексні заходи щодо досягнення нормативів безпеки гігієни праці та виробничого середовища, підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій  на 2022-2025 рр. (додаток 14). Правила внутрішнього розпорядку ЗДО містять пункти, які стосуються питань з охорони праці, виробничої санітарії, цивільного захисту, протипожежної безпеки, передбачених відповідними правилами та інструкціями. У плані роботи ЗДО на2022/2023 навчальний рік у розділі ІV «Адміністративно-господарська діяльність» є підпункт 4.1. Забезпечення матеріально-технічних умов праці; 4.2. Інструктажі з питань ОП та БЖД.

Розділ VІ. «Внутрішня система оцінювання якості освітньої діяльності» плану роботи ЗДО містить підрозділ 6.3. «Вивчення питань з охорони праці, пожежної безпеки, ТБ та ЦЗ» згідно  якого проводиться контроль з даного питання та є відповідні доповідні записки, довідки та накази директора. Матеріали щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці є в наявності (2022 рік).

Інструктажі, навчання з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій із працівниками закладу та здобувачами освіти проводяться систематично (згідно з вимогами законодавства про охорону праці та планом роботи закладу освіти. Призначено відповідальних осіб з охорони праці, пожежної безпеки, проведення інструктажів;. Ведуться всі необхідні журнали.                                         

Протягом 2022р. травм виробничого та невиробничого характеру не зафіксовано, алгоритм дій під час нещасних випадків розроблено та всі його дотримуються.                                                                                                                            

Отже, у закладі здійснюються всі визначені законодавством інструктажі, проте загалом робота щодо безпеки життєдіяльності, попередження травматизму потребує вдосконалення.

У закладі дошкільної освіти створено умови для якісного харчування здобувачів освіти. Організоване 3-разове харчування дошкільників. Наявне перспективне чотирьохтижневе меню на зимовий та весняний період згідно нових вимог; щоденне меню, затверджене керівником, вивішено на видному місці у кожній віковій групі та висвітлюється у створених батьківських  онлайн-групах з виходом кожної страви. Меню розраховане на три вікових категорії  (1-3; 3-4; 4-6); складається відповідно до оновленої картотеки страв, затвердженої директором ЗДО. Здійснюються заходи з упровадження системи НАССР, працює група НАССР, щомісячно проводяться перевірки щодо дотримання принципів системи НАССР. Графік видачі їжі розміщений на харчоблоці та завірений керівником ЗДО. Таблиці з об’ємом порції знаходяться на харчоблоці та у всіх вікових групах. Помічники вихователів дотримуються графіку видачі їжі з харчоблоку. Харчоблок та всі вікові групи забезпечені необхідними столовим посудом з відповідним маркуванням. Відра, каструлі, ополоники на харчоблоці виміряні та мають відповідні позначки, чого немає у групах. Не використовується пластмасовий посуд багаторазового використання, пощерблений та емальований посуд з пошкодженою емаллю. В кожній віковій групі  кількість столового посуду відповідає кількості дітей по списку. Працівники харчоблоку забезпечені трьома комплектами спецодягу, помічники вихователів – двома. Їжа з харчоблоку доставляється у групи у промаркованих, закритих кришками ємкостях.

Місце для прийому їжі в кожній віковій групі доцільно розташовані, чисті, оснащені  буфетними з необхідними столовими приборами та  посудом. За кожною дитиною закріплене своє місце  для вживання їжі, відповідно марковане та відповідає вимогам Санітарного регламенту щодо зросту дітей. Виховання культурно-гігієнічних навичок відбувається під контролем дорослих: миття рук, користування  столовими приборами, правилами поведінки за столом, чергування  під час приймання їжі (середня група), користування туалетним папером та індивідуальним рушником. Сервіровка столів відбувається згідно меню. В планах роботи педагогів висвітлюється питання щодо формування культурно-гігієнічних навичок у дітей згідно вікових особливостей.

У закладі щомісячно ведеться аналіз виконання норм харчування, щоквартально  та щорічно видаються накази директора ЗДО про стан харчування дітей в ЗДО за  минулий (квартал, рік) період. На батьківських зборах, виробничих нарадах, зборах трудового колективу неодноразово розглядаються питання харчування дітей в закладі. Медичною сестрою та комірником ЗДО ведуться всі необхідні журнали, які стосуються харчування в закладі.

У плані роботи ЗДО, в аналізі  за минулий навчальний рік є розділ «Організація харчування», де висвітлюється виконання норм, харчування дітей пільгових категорій, питання роботи Ради з питань харчування та розмір оплати за харчування.

Розділ VІ. «Внутрішня система оцінювання якості освітньої діяльності» плану роботи ЗДО на 2021/2022  навчальний рік  містить підрозділ 6.2. «Вивчення питань з організації харчування дітей» згідно  якого проводиться контроль з даного питання та є відповідні доповідні записки, довідки та накази директора.

Переважна більшість батьків вважають харчування в закладі безпечним, збалансованим оновленим та різноманітним. Загалом всі працівники задоволені харчуванням у ЗДО. 

У закладі створено умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я здобувачів дошкільної освіти: забезпечується медичне обслуговування  дітей, у разі потреби  надається невідкладна домедична допомога. В штаті закладу є 1,5 ставки  сестри медичної старшої. Функціонує медичний кабінет, в якому наявне все необхідне медичне обладнання та лікарські засоби для надання невідкладної медичної допомоги,  ізолятор знаходиться в медичному кабінеті, за відсутністю окремого приміщення для нього. План роботи медичного кабінету відсутній.  В наявності карти профілактичних щеплень (063/0) та індивідуальні карти дітей (086) відповідно до спискового складу здобувачів освіти. Не ведеться журнал обліку профілактичних щеплень (064/0), у зв’язку з тим, що щеплення роблять у ЦСМ міста, всі інші журнали є в наявності та ведуться відповідно вимог.

Вживаються заходи щодо дотримання протиепідемічного режиму: здійснюється  щоденно дезінфекція приміщень, в тому числі і бактерицидною лампою, іграшки обробляються дезінфекційними засобами відповідно до Санітарного регламенту, проводиться температурний скринінг вранці щодня. У разі виявлення ознак інфекційної хвороби дитину ізолюють від здорових дітей.

 У закладі проводиться фізкультурно-оздоровча робота у різних формах та видах.  На кожній віковій групі ведуться листки здоров’я, як для батьків, так і для педагогів. Ведеться перспективно-календарне планування з фізичної культури педагогами. Двічі на рік здійснюється моніторинг обстеження рухової підготовленості дошкільнят старшого дошкільного віку. Висвітлюється робота в узагальнюючих матеріалах (за результатами вивчення освітнього процесу) з даного питання (довідки, доповідні записки).  В аналізі плану роботи на 2021/2022 н.р. у п’ятому підрозділі висвітлюється питання «Стан здоров’я та фізичний розвиток дітей», де вказано всі досягнення та недоліки з даного питання. Медико-педагогічний контроль за організацією фізичного виховання проводиться не систематично, вимагає покращення. Відсутня книга записів медико-педагогічного  контролю за фізичним розвитком дітей.

У плані роботи ЗДО на2022/2023 навчальний рік у розділі ІV «Адміністративно-господарська діяльність» є підпункт 4.3. «Санітарно-просвітницька робота з усіма учасниками освітнього процесу» згідно якого проводиться заплановані заходи.

В закладі спортивний зал суміщено з музичним залом, у зв’язку з відсутністю окремого приміщення. Фізкультурні заняття проводяться згідно графіку проведення фізкультурних занять, затвердженим керівником. Фізкультурно-спортивне обладнання та інвентар для розвитку основних рухів є в достатній кількості  в залі  й у кожній віковій групі. Спортивні осередки забезпечені традиційним та нетрадиційним фізкультурним обладнанням.

 

В закладі розроблено, затверджено та оприлюднено на сайті закладу План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню). Одним із завдань плану роботи ЗДО на 2022/2023 навчальний рік є завдання: Створення безпечного освітнього середовища вільного від насильства та булінгу. Проведена проблемна педрада «Булінг в дитячому садку – міф чи реальність» (листопад 2021).  Проведено тематичне вивчення з даного  питання та узагальнено довідкою.

Вихователями закладу проведено опитування батьків  стосовно питань булінгу, за результатами якого 91% батьків вважає освітнє середовище у закладі безпечним по відношенню до їх дітей, жоден з батьків не вважає, що для їх дитини  існує небезпека в садочку, проте 9 % дали відповідь «важко відповісти», це свідчить про високий рівень обізнаності батьків про  безпечне перебування  їх дітей в закладі. Проведено анкетування педагогів з даного питання, за результатами якого можна зробити висновок, що  педагоги проявили високий рівень обізнаності щодо питань прояву  булінгу в ЗДО.

 Усі педагогічні працівники ознайомлені з нормативно – правовими документами щодо булінгу, іншого насильства та запобігання йому. Журнал звернень громадян є в наявності, але за фактом булінгу та насильства звернень не було.

Оскільки випадків булінгу в ЗДО не зафіксовано, заклад не звертався з цього приводу у відповідні органи, служби у справах дітей та  правоохоронні органи.

Загалом освітнє середовище є достатньо сприятливим для навчання, розвитку та виховання здобувачів освіти.

 

Заклад відвідує одна дитина з освітніми особливими потребами. Функціонує одна інклюзивна група, відповідно введено до штату один асистент вихователя. Згідно висновків ІРЦ забезпечується проведення додаткових психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять з дітьми з ООП, які визначені ІПР. Додаткові заняття проводять практичний психолог, вчитель-логопед та вчитель-дефектолог, з якими укладено цивільно-правові угоди (договір, щомісячні акти виконаних робіт). Заняття проводяться в окремому кабінеті вчителя – дифектолога.. Кабінет оснащено  дидактичним матеріалом та  корекційним матеріалом. В кабінеті створено всі умови для проведення додаткових занять з дітьми ООП.

У інклюзивній групі створена безпечна, комфортна і доступна розвивальна зона для дитини з ООП. Змінюється залежно від пори року та теми, які вивчаються, але  потребує більш змістовного насичення.

Згідно наказу керівника створено команди психолого-педагогічного супроводу, розроблено та затверджено Положення про КППС, розроблено план роботи Команди, проводяться засідання, на які запрошуються батьки дитини з ООП та   розглядаються матеріали моніторингу динаміки загального розвитку дитини. На засіданнях  розробляються та надаються рекомендації для подальшої результативної роботи з дитиною з ООП.

КППС  на основі висновку ІРЦ розроблено індивідуальні програми розвитку для кожної дитини з ООП (модифікована та друга – адаптована), в залежності від ступеня складності порушень та з урахуванням її індивідуальних особливостей розвитку. Простежується тісна співпраця команди психолого-педагогічного супроводу та батьків дітей з освітніми особливими потребами, про що свідчить бажання дітей відвідувати заклад.

Одним із додатків Плану роботи ЗДО на 2021/2022 навчальний рік є план організації інклюзивної освіти в ЗДО  з основним завданням: інтеграція освітнього процесу (соціалізація, адаптація та корекція) дітей з особливими освітніми потребами в звичайному соціумі. Згідно якого проводиться відповідна робота.

     Відповідно до методичних рекомендацій та  вимог програми у всіх вікових  групах створено предметно-розвивальне середовище, яке включає всі рекомендовані осередки та об лаштовані відповідно дитячим інтересам і потребам. Тематичний формат, наповнення, розташування осередків залежить від віку, площі групового приміщення, естетичного смаку і загальної культури  окремого педагога.  Предметно-розвивальне середовище кожної групи не схоже на інші, вирізняється  

своїм сплануванням, розташуванням меблів та наповненістю, однак деякі осередки перенасичені зайвими предметами та речами, які не відповідають віку та інтересам дітей. Не завжди змінюється наповненість осередків відповідно до сезонних змін.

 Не у всіх групах змінюється розташування меблів та осередків, тобто реорганізація розвивального середовища,  вони є сталими від початку і до кінця навчального року. Не передбачується багатофункціональність у доборі ігор і дидактичних засобів.

У групових кімнатах є відокремлені куточки для усамітнення та відпочинку.

Добір іграшок,  посібників  та обладнання для формування й облаштування безпечного розвивального освітнього середовища у закладі дошкільної освіти на основі Переліку забезпечується дотриманням вимог Технічного регламенту безпечності іграшок  та Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів.  У групах є різні види іграшок: сенсорно-дидактичні, конструктивно-будівельні, технічні, спортивні, іграшки-саморобки, які використовуються відповідно до призначення та їх змісту, відсутні м’які іграшки на період карантину. Однак не дивлячись на різноманітність, добір іграшок  та їх кількість  не відповідає Переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання для закладів дошкільної освіти.

 

Рівні оцінювання:

Вимога/правило

Рівень освітньої діяльності

1.1.

достатній

1.2.

достатній

1.3.

достатній

За напрямом1:

 

                                     достатній

 

 

Звіт загальний 2022 рік

Відповідно до наказу №128 від 30.08.2021 року в КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» було організовано та поведено комплексне самооцінювання якості освітньої діяльності в закладі за напрямами:

  • освітнє середовище закладу дошкільної освіти;
  • здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду;
  • фахова діяльність педагогічних працівників закладу дошкільної освіти;
  • управлінські процеси закладу дошкільної освіти.

Була створена робоча група для проведення комплексного самооцінювання надання якісної освіти та розподілено обов'язки:

  • Напрям оцінювання «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти»: завідувач Браславець О.Б., вихователь-методист Гребенюк Г.О., старша медична сестра Скрипник Ю.А., заступник завідувача господарства Трохимчук Л.М., вихователь, голова ПК Дармограй Т.М., голова батьківського комітету Жовмір А.А.
  • Напрям оцінювання «Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду» - завідувач Браславець О.Б., вихователь-методист Гребенюк Г.О., сестра медична старша Скрипник Ю.А., вихователь Шкуренко Н.Ю., голова ПК Дармограй Т.М., голова батьківського комітету Жовмір А.А.
  • Напрям оцінювання «Фахова діяльність педагогічних працівників закладу дошкільної освіти» - завідувач Браславець О.Б., вихователь- методист Гребенюк Г.О., вихователь, голова ПК Дармограй Т.М., голова батьківського комітету ЖовмірА.А.
  • Напрям оцінювання «Управлінські процеси закладу дошкільної освіти» - завідувач Браславець О.Б., вихователь-методист Гребенюк Г.О., заступник завідувача господарства Трохимчук Л.М., вихователь, голова ПК Дармограй Т.М., голова батьківського комітету Жовмір А.А

Під час самоаналізу були використані такі методи збору інформації як анкетування, спостереження за освітнім середовищем та проведенням організованої діяльності, вивчення документації закладу освіти; моніторинг і аналіз даних і показників, неформальне інтерв’ю, опитування, тести.

Проведене анкетування батьків. В анкетуванні брали участь 97 респондентів. Результати комплексного самооцінювання освітніх та управлінських процесів КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» у 2021-2022 році за напрямом оцінювання «Освітнє середовище закладу дошкільної освіти».

 

ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Результати моніторингу свідчать про наступне: у закладі створені безпечні, комфортні та доступні для перебування, розвитку, виховання та навчання дітей та праці. Територія дитячого садка огороджена, достатньо озеленена, обладнана розвивальними ігровими майданчиками у кількості 9 штук.  Облаштовано квітники, городи, спортивний майданчик. На території закладу висаджено недостатньо лікарських рослин, що перешкоджає формуванню у дітей природничої компетенції. На території закладу не достатньо облаштовано простір для вивчення правил дорожнього руху та вправляння дітей у вмінні користуватися ними в іграх. Пісочниці на групових майданчиках огороджені бортиками. На ніч пісочниці закриваються. Заміна піску проводиться один раз на рік. Щоденно перед грою пісок перемішується і злегка зволожується, перекопується. У міру забруднення пісок замінюється на чистий. Щорічно проводяться лаболаторні дослідження піску Державною Установою «Вінницький обласний центр контролю та профілактичних хвороб МОЗ України» на наявність яєць та личинок гельмінтів, визначення радіонуклідного складу з використанням гамма. Відповідно до результату порушень не виявлено, пісок відповідає вимогам. Територія, будівля та приміщення закладу знаходяться в задовільному стані та потребують асфальтування, теплореновації, заміни каналізаційних труб тощо.

 

Будівля закладу не обладнана пандусом. Протягом всього періоду функціонування інклюзивної групи №6  та спеціальних груп для дітей з порушенням зору було придбано матеріали та посібники, організовано ефективне інклюзивне середовище.

Облаштовано ресурсний простір, який забезпечений усім необхідним. Є місце для усамітнення, розвивальні ігри, навчальні матеріали тощо.

 

Асистент вихователя, вчитель – дефектолог працюють з дітьми над адаптацією в соціальній, освітній і побутовій сферах життєдіяльності; формують і розвивають словник, зв’язне мовлення, моторні функції, психічні процеси, елементарні математичні уявлення, сенсорні еталони. Беруть участь в організації освітнього процесу в інклюзивній групі та  в групах з порушенням зору. Спостерігають за дітьми з особливими освітніми потребами для вивчення їхніх індивідуальних особливостей, схильностей, інтересів і потреб.

Для навчання та розвитку діьей з ООП у закладі використовують такі методики: Марії Монтессорі, Методика Глена Домана, Блоки Дьєніша.

Дітям з ООП, відповідно до висновків ІРЦ забезпечені додаткові корекційні заняття профільних спеціалістів: психолога, вчителя – дефектолога, логопеда.

 

Відповідно до вимог, зручного входу та виходу дітей з групових приміщень у закладі обладнано входи, що дає можливість організувати освітній процес без додаткових контактів з іншими учасниками та працівниками закладу в умовах адаптивного карантину.

 

З міського бюджету були виділені кошти на гідравлічне випробування та промивку теплового обладнання, повірку манометрів і термометрів, перевірку контуру заземлення електрообладнання, перезарядку вогнегасників, придбання деззасобів. Акти повірок знаходяться у адміністрації закладу.

 

У закладі дошкільної освіти забезпечується комфортний повітряно- тепловий режим, водопостачання, водовідведення, опалення, належне освітлення про, що свідчить протокол № 278 – 280 від 22.10.2020р. «Проведення досліджень освітлення робочого місця. Питний режим - відповідає вимогам. Встановлено систему очищення води. Вода відповідає нормам про, що свідчать мікробіологічні дослідження питної води (експертний висновок №003649 б.д.к./21 від 19.08.2021р.). Прибирання території здійснюється вчасно та якісно. Територія підлягає прибиранню 2 рази на день. Восени проводиться очищення території від листя, сухої трави, взимку - від снігу та криги.

Проведене анкетування батьків показало, що 81 % респондентів вважає, що закладі забезпечено належний повітряно-тепловий режим, освітлення, водопостачання, водовідведення, опалення, прибирання території та приміщень, дотримання санітарно-гігієнічних вимог. 18 % вважають, що переважно так, 1

% вважають, що переважно не забезпечено належний повітряно-тепловий режим, освітлення, водопостачання, водовідведення, опалення, прибирання території та приміщень, дотримання санітарно- гігієнічних вимог.

 

Розвивальний простір групових приміщень відповідає віку дітей, який гармонізує життя дитини та забезпечує розвиток, виховання і навчання.

Роздягальні групових осередків забезпечені шафами та лавами . Приміщення для роботи із здобувачами дошкільної освіти забезпечено необхідним обладнанням, іграшками, посібниками у відповідності до Приблизного переліку ігрового та навчально-дидактичного обладнання закладів дошкільної освіти, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 19.12.2017 року № 1633. У закладі дошкільної освіти обладнання основних приміщень відповідає зросту та віку дітей, санітарно-гігієнічним вимогам. 75 % вважають, що для роботи з дітьми є усе необхідне, 15 % респондентів вважають, що переважно так, діти забезпечені усім необхідним. 10% вважають, що діти не забезпечені необхідним для роботи.

 

Усі приміщення закладу обладнані евакуаційними виходами.

Працівники закладу мають ґрунтовні знання та дотримаються вимог охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, цивільного захисту.

Завгосп Людмила ТРОХИМЧУК та вихователь-методист Галина ГРЕБЕНЮК проводять інструктажі, тренінги, заняття та інші заходи щодо охорони праці, пожежної безпеки, безпеки життєдіяльності. У закладі є вся необхідна документація з охорони праці, пожежної безпеки, поведінки в умовах надзвичайних ситуацій, відповідно до вимог законодавства. Працівники знають послідовність дій при виникненні пожежі чи інших надзвичайних ситуацій, правил охорони праці та безпеки життєдіяльності. 22.01.2021 року працівниками РУ ДСНС України у Вінницькій області була  проведена планова перевірка додержання законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.

За результатами даної перевірки був складений акт №24 від 22.01.2021р.та припис №19 від 22.01.2021р. З метою усунення виявлених під час перевірки порушень, вимагається вжити таких  заходів:

 

* Груповіелектрощитки оснастити схемами підключення споживачівз пояснювальниминаписами і вказаним значенням номінальногоструму апарата захисту (плавкої вставки).

* Будівлю закладу обладнати пристроєм від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів відповідно до ДСТУ в.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування бласкавкозахисту будівель і споруд».

* Обладнати системою протипожежного захисту будівлю закладу.

* Забезпечити в повній мірі евакуаційним освітленням сходовіклітинита коридори навчальногозакладуна підставіпункту2.31глави 2 розділу 3 «Правил пожежної безпеки в Україні» до01.09.2021 року.

* Забезпечити перепади висот будівель закладу стаціонарнимидрабинамивідповідноготипувідповіднодопункту2.15глави2розділу3ППБУдо01.09.2021року.

* Забезпечитидверікоридорівдвернимиполотнамивідповіднодопункту2.37глави 2розділу3 ППБУдо01.09.2021року.

* Обладнати в повній мірі будівлю та приміщення закладу системами пожежної сигналізації та оповіщення людей під час пожежі відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу 5 ППБУ до 01.09.2021 року.

* Пристосуватипожежнікран-комплектидлявізуальногооглядуїхбез розкривання відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 глави 2розділу5ППБУдо01.09.2021року.

* Забезпечити об’єктове формування цивільного захисту засобамирадіаційного та хімічного захисту відповідно до нормноменклатуриінормзабезпеченнявідповіднодопункту2частини1 статті 20 «Кодекс цивільного захисту України» до 01.09.2021року.

З 13.01 по 20.01. 2022 року в закладі були проведені заняття для всіх працівників з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, а 19.01.2022 року була здійснена перевірка знань працівників. В рамках Тижня безпеки 02.05.2022 року з працівниками закладу було відпрацьовано об’єктове тренування з метою удосконалення теоретичних та практичних навичок дій в умовах надзвичайних ситуацій, а саме: «Увага всім! Хімічна загроза», «Увага всім! Повітряна тривога», «Радіаційна загроза», «Виникнення пожежі».

 

У закладі дошкільної освіти забезпечено різноманітне, безпечне, корисне та збалансоване харчування, що відповідає потребам усіх здобувачів освіти. Анкетування показало ось такі результати: 67,2 % вважають, що у закладі забезпечено різноманітне, безпечне, корисне та збалансоване харчування, що відповідає усім потребам. 25,8 % вважають, що переважно так, діти отримують збалансоване харчування. 7 % відповіли, що у закладі не забезпечено різноманітне, безпечне, корисне та збалансоване харчування, що відповідає потребам усіх дітей. Харчування здійснюється з дотриманням санітарно- гігієнічних вимог. 11.01.2022р. працівниками Головного Управління Держспоживслужби у Вінницькій області була здійснена планова перевірка на встановлення відповідності вимогам частини першої ст.21 закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів від 23.12.1997р. № 771/97-ВР., дотримання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. За результатами перевірки був складений припис щодо усунення порушень вимог санітарного закону, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду №2 від 11.02.2022р. Організація харчування сприяє формуванню культурно- гігієнічних навичок у дітей. В 82,5 % вважають, що організація харчування сприяє формуванню культурно-гігієнічних навичок, миття рук, прийому їжі, правил етикету. 16,5 % вважають, що переважно сприяє формуванню культурно-гігієнічних навичок. 0,2 % не вважають, що організація харчування сприяє формуванню культурно-гігієнічних навичок.

 

У закладі дошкільної освіти створено умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я у здобувачів освіти. Забезпечується медичне обслуговування дітей, у разі потреби надається невідкладна домедична допомога. 78,4 % впевнені, що у закладі забезпечується медичне обслуговування дітей, у разі потреби надається невідкладна домедична допомога. 20,1 % вважають, що переважно так, забезпечується медичне обслуговування. 1,5 % вважають, що переважно не забезпечується медичне обслуговування. Проводяться профілактичні заходи. Результати даного анкетування такі: 81,2 % вважають, що в закладі проводяться профілактичні та оздоровчі заходи. 17,5 % вважають, що переважно проводяться. 1,3 % опитаних відповіли, в закладі не проводяться профілактичні та оздоровчі заходи. Вживаються заходи щодо дотримання протиепідемічного режиму. 93,3 % опитаних згодні, що у закладі вживаються заходи щодо дотримання протиепідемічного режиму. 6,7 % вважають, що переважно дотримуються. Проводиться санітарно-просвітницька робота з усіма учасниками освітнього процесу з питань здорового способу життя, загартування, раціонального харчування. 80,2 % погодилися, що у закладі проводиться санітарно-просвітницька робота з питань здорового способу життя, загартування, раціонального харчування. 16,5 % вважають переважно так, що у закладі проводиться дана робота. 3,3 % вважають, що у закладі не проводиться санітарно-просвітницька робота з питань здорового способу життя, загартування, раціонального харчування. Проводиться фізкультурно- оздоровча робота у різних організаційних формах, наявне фізкультурно- спортивне обладнання та інвентар для розвитку рухових якостей дітей раннього та дошкільного віку. 78,9 % погодилися, що у закладі дійсно проводиться фізкультурно-оздоровча робота у різних організаційних формах. 18,7 % вважають, що дана робота проводиться частково. 2,4 % вважають, що дана робота в закладі не проводиться. Здійснюється медико-педагогічний контроль за організацією фізичного виховання.

 

Заклад дошкільної освіти реалізує діяльність щодо запобігання будь- яким проявам дискримінації, булінгу (наказ «Про запобігання булінгу в КЗ «ДНЗ № 13 ВМР»», від 06.12.2021 року № 186/ОД). На сайті закладу опубліковано заходи, загальні питання, подання заяви про випадки булінгу, відповідальна особа, комісія з розгляду випадків булінгу, терміни подання та розгляду заяв, зразок заяви щодо запобігання булінгу у закладі. 73,4 % респондентів вважають, що так, у закладі розроблено та виконується план заходів із запобігання проявам дискримінації та булінгу, інших форм насильства, вчасно реагують на звернення щодо таких проявів, у разі потреби надається психолого-педагогічна підтримка. 22,8 % вважають, що переважно так, цей план виконується. 3,8 % вважають, що в закладі не розроблено та не виконується план заходів із запобіганням проявам дискримінації та булінгу.

 

Предметно-просторове розвивальне середовище, створене в основних приміщеннях закладу дошкільної освіти, відповідає віковим особливостям здобувачів освіти та сприяє формуванню у них різних видів компетенцій.

Добір іграшок, посібників та обладнання для формування й облаштування предметно-просторового розвивального середовища відповідає встановленим вимогам. 80,6 % вважають освітнє середовище безпечним і психологічно комфортним. 16,9 % вважають переважно так, що освітнє середовище є безпечним і психологічно комфортним. 2,5 % вважають освітнє середовище закладу небезпечним та психологічно некомфортним.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

1.1.1.

- Провести асфальтування території закладу.

1.1.2.

- Щорічно проводити обстеження зелених насаджень на території ЗДО, складаючи відповідний акт.

1.1.3.

- Продовжувати впроваджувати систему НАССР, з метою безпечного та якісного харчування дітей.

1.1.4.

Провести  теплореновацію будівлі закладу, з метою безпечного перебування в ній дітей.

 

 

1.1.5.

- Дляпідтриманняналежногорівнямедичногообслуговуваннядітейзабезпечитинаявність медикаментівпершоїневідкладноїдопомоги.

- З метою поліпшення умов для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я здійснювати медико- педагогічний контроль за організацією фізичного виховання двічі на рік з обговоренням результатів на педагогічній раді.

1.1.6.

- З метою актуалізації знань працівників ЗДО, дотримуватися термінівпроведенняінструктажівтанавчаннязохоронипраці,безпекижиттєдіяльності,пожежноїбезпеки,правилповедінкивумовахнадзвичайних ситуаційвідповіднодовимог.

1.1.7.

- З метою запобігання проявам булінгу, іншого насильства проводитироз'яснювальну роботу серед учасників освітнього процесу, анонсуватипроведеннязаходів на сайті,ублозі,соціальних мережах.

1.1.8.

- Зметоюформуванняудітейрізнихвидівкомпетенційстворитиметодичнірекомендаціїщодонаповненняпредметно-просторовогорозвивальногосередовищаукожнійвіковійгрупі.

- Здійснюватищорічниймоніторингперелікуіграшок,посібниківтаобладнання для формування й облаштування предметно-просторовогорозвивальногосередовища.

 

 

ЗДОБУВАЧІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВСЕБІЧНОГО РОЗВИТКУ ДИТИНИ, НАБУТТЯ НЕЮ ЖИТТЄВОГО СОЦІАЛЬНОГО ДОСВІДУ

 

Педагогічні працівники КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» здійснили моніторингові дослідження щодо рівня розвитку компетенцій дошкільників, використовуючи підготовлений інструментарій. Результати моніторингу узагальнюють в текстовому, табличному та графічному вигляді. Результати моніторингу якості освіти здобувачів освіти КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» у 2021/2022 навчальному році. Узагальнені результати рівня сформованості компетентностей здобувачів освіти.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Освітній напрям «Особистість дитини» результати обстеження в першій молодшій групі показали, що:

38,2 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками вище рівня вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

46,2 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками на рівні вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

15,6 % дітей знаходяться у процесі формування знань, умінь і навичок відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина».

Освітній напрям «Комунікативний розвиток особистості» результати обстеження в першій молодшій групі показали, що:

33,8 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками вище рівня вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

45,6 % дітей  оволоділи знаннями, уміннями та навичками на рівні вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

20,6 % дітей знаходяться у процесі формування знань, умінь і навичок відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина».

Освітній напрям «Екопростір розвитку дитини: предметний та соціальний світ» результати обстеження в першій молодшій групі показали, що:

37,1 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками вище рівня вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

50,3 % дітей  оволоділи знаннями, уміннями та навичками на рівні вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

12,6 % дітей знаходяться у процесі формування знань, умінь і навичок відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина».

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» результати обстеження в першій молодшій групі показали, що:

26,8 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками вище рівня вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

60,2 % дітей  оволоділи знаннями, уміннями та навичками на рівні вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

13 % дітей знаходяться у процесі формування знань, умінь і навичок відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина».

 

Освітній напрям «Екопростір розвитку дитини: природний світ» результати обстеження в першій молодшій групі показали, що:

40,2 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками вище рівня вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

47,8 % дітей оволоділи  знаннями, уміннями та  навичками на рівні вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

12 % дітей знаходяться у процесі формування знань, умінь і навичок відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина».

Освітній напрям «Гра дитини» результати обстеження в першій молодшій групі показали, що:

37,1 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками вище рівня вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

51 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками на рівні вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

11,9 % дітей знаходяться у процесі формування знань, умінь і навичок відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина».

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва» результати обстеження впершій молодшій групі показали, що:

32 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками вище рівня вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

53,3 % дітей оволоділи знаннями, уміннями та навичками на рівні вимог освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина»;

14,7 % дітей знаходяться у процесі формування знань, умінь і навичок відповідно до освітньої програми від 2 до 7 років «Дитина».

Діти мають уявлення про основні засоби загартування, орієнтуються у приміщенні групи, користуються предметами за призначення, намагаються бути охайними, уміють правильно вживати їжу; основні рухи під час ранкової зарядки виконують правильно, обізнані належністю до статі, не завжди регулюють власну поведінку в різних видах діяльності.

Освітній напрям «Екопростір розвитку дитини: предметний та соціальний світ» - моніторинг показав, що більшість дітей добре знають та називають імена батьків та членів родини. Мають уявлення, що батьки це найрідніші люди, які про них піклуються, знають, що бабуся і дідусь також частина родини, називають предмети домашнього вжитку, мають елементарні уявлення про працю дорослих вдома і в дитячому садку, більшість дітей використовують за призначенням предмети та іграшки. Діти

 

володіють елементарними морально-етичними нормами міжособистісних взаємин, дотримуються їх під час гри.

Освітній напрям «Екопростір розвитку дитини: природний світ» - обстеження показало, що лише половина дітей груп молодшого віку розрізняє і називає рослини найближчого оточення, розрізняє і називає рослини найближчого оточення, розрізняють тварин і їх дитинчат, зовнішню будову, живлення. Має бажання берегти природу, робити позитивні вчинки.

Освітній напрям «Дитина у світі мистецтва» - діти розуміють зміст художніх творів, відповідають на нескладні запитання за змістом, правильно оцінюють поведінку героїв, але деяким дітям важко вдається декламувати вірші на пам’ять. На початковому рівні володіють різними техніками малювання, завдання з аплікації виконують разом із дорослим. Виконують таночки за показом вихователя, спів викликає труднощі, співають разом з вихователем.

Освітній напрям «Гра дитини» - діти уміють використовувати іграшки за призначенням, свідомо ставляться до гри з однолітками.

Освітній напрям «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» - діти порівнюють величину предметів з допомогою дорослого, більшість дітей розрізняють геометричні фігури, орієнтуються в частинах доби, лічать в межах 3 у прямому напрямку. Проте виникають труднощі визначити просторове розташування предметів відносно свого тіла.

Освітній напрям «Комунікативний розвиток особистості». За допомогою педагога складають речення, розуміють мовлення дорослих. Діти розуміють запитання і відповідають на них з допомогою дорослого, уживають слова ввічливості.

З метою комплексного вивчення розвитку ключових компетентностей кожної дитини, сприяння визначенню педагогічних маршрутів індивідуальної роботи з дітьми різних рівнів розвитку їх компетентності двічі на рік здійснюється моніторингове обстеження. Підсумковий моніторинг ключових компетентностей вихованців засвідчив значне збільшення кількості дітей з високим та вище за середній рівень розвитку, на зниження кількості дітей з середнім та низьким рівнем. Злагодженість роботи всіх педагогів, партнерська взаємодія з батьками, продуманість методів та форм роботи з дітьми, систематична індивідуальна та корекційна робота з дітьми протягом навчального року вплинула на те, що діти мають високий, вищий за середній та середні показники рівнів компетентностей з усіх розділів програми.

 

В ході контрольно-діагностичного обстеження рівня сформованості компетентностей дітей старшого дошкільного віку з використанням кваліметричного методу на кінець 2021–2022 навчального року було охоплено 118 дітей.

Результати моніторингу сформованості компетенцій за Базовим компонентом дошкільної освіти дітей 6-го року життя КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» (за кваліметричним методом оцінки)

 

 

 

 

КЗ

«ДНЗ№13

ВМР»

Сфор мовано повністю (%)

Сфор мовано достатньо (%)

Сфор мовано посередньо

(%)

Сфор мовано мінімально

(%)

Не сформо вано

(%)

Фізич ний розвиток і здоров’я

47

43

10

0

0

Соціальний розвиток

53,5

34

12,5

0

0

Природничо- екологічний розвиток

64,5

25,5

10

0

0

Пред метно - практична діяльність та художньо- естетичний розвиток

57

36

7

0

0

Ігрова діяльність

71

25

4

0

0

Сенсорно-

63

25

12

0

0

 

пізнавальни й розвиток

 

 

 

 

 

Мовленнєвий розвиток

43

44

13

0

0

 

Слід відмітити, що у всіх дітей компетенції сформовано, що забезпечить їм успішне навчання в школі.

Під час обстеження виявлено, що діти проявляють інтерес до навчання, майже всі легко йдуть на контакт, комунікабельні, легко вступають у відносини з однолітками та дорослими людьми і вільно почувають себе у цьому товаристві. У дітей сформована готовність до прийняття нової соціальної ролі - школяра. Це виражається у серйозному ставленні до школи взагалі і до навчальної діяльності та вчителя, зокрема.

Діти-випускники мають добрі потенційні можливості в галузі розвитку пізнавальних процесів, сформовані навички навчальної діяльності. Більшість вихованців мають достатній рівень саморегуляції і самостійності, уміють слухати і виконувати вказівки дорослого, контролювати себе, оцінювати свої відповіді й відповіді однолітків.

Комунальний заклад «Дошкільний навчальний заклад № 13 ВМР» тісно співпрацює з КЗ «СЗОШ І-ІІІ ст. №3 ВМР».

Не зважаючи на обмеженість можливості виконати план співпраці зі школою, зусилля педагогів спрямовані на самоосвіту з питань наступності, вивчення й впровадження методів та прийомів впливу на формування дошкільної зрілості дітей.

З метою реалізації наступності та перспективності проведено онлайн екскурсії для майбутніх першокласників до класу, бібліотеки, спортивної зали. Забезпечення наступності дошкільної та початкової освіти відбувається відповідно інструктивно-методичних рекомендацій щодо забезпечення забезпечення наступності дошкільної та початкової освіти (Додаток до листа МОН України від 19.04.2018 № 1/9-249).

Ефективно проводилася співпраця з батьками з метою корекції поведінки дітей, психологічної підготовки до школи. Упродовж навчального року батьків знайомили з новими підходами здобування освіти в початковій школі, що допомогло їм розвіяти сумніви щодо навчання дітей в школі з 6-тироків та ближче познайомитись. У закладі налагоджено консультаційну допомогу для батьків майбутніх першокласників. З метою мотиваційної готовності дітей до школи регулярно проводились читання літературних творів про школу, гуморесок, розгорталась сюжетно - рольова гра «Школа».

 Результати контрольних занять та бесіди з дітьми старшого дошкільного віку показали, що протягом року робота з підготовки дітей до школи, підготовки руки до письма велася послідовно і систематично. Діти– випускники мають добрі потенційні можливості в галузі розвитку пізнавальних процесів, сформовані навички навчальної діяльності. Більшість вихованців мають достатній рівень саморегуляції і самостійності, уміють слухати і виконувати вказівки дорослого, контролювати себе, оцінювати свої відповіді й відповіді однолітків.

Ефективно реалізувалася варіативна складова змісту дошкільної освіти. В дошкільному закладі створені умови для розвитку і виховання кожної дитини, її індивідуальних можливостей. Протягом навчального року у закладі плідно працювали гуртки: музичний оркестр «Сонячні ноти» (старші групи) – керівник Меднік О.Л., «Незвичайні художники» (нетрадиційне малювання) – керівник Вержбицька Л.С., «Зелена аптека лікаря Айболить»(еколого – народознавчий) - керівник Низькова М.В., «Пілатес» (фізкультурно – оздоровчий), «Зоряна мрія» - керівник Левченко Т.Г., «Школа паперових чудес»(художньо-естетичний)- керівник Романенко В.О.

Для якісної організації освітнього процесу та цікавого, комфортного перебування дітей у закладі важливу роль відіграють створені умови: матеріальні- технічні, навчально-методичні, психолого-педагогічні, медико- соціальні. Важливим показником якості освіти є створення безпечного освітнього середовища в КЗ «ДНЗ № 13 ВМР». У законодавстві загальні вимоги, які забезпечують освітнє середовище закладу регулює Закон «Про освіту». Права та обов’язки всіх учасників освітнього процесу визначаються в ньому у статтях 53, 54, 55. В КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» дотримано вимог Базового компонента дошкільної освіти. Протоколом № 1 засідання педагогічної ради закладу від 26.08.2021 року затверджено орієнтований розподіл організованої діяльності вікових груп, взявши до уваги триразове харчування, для спецгруп чотирьох разове та орієнтований розподіл часу на процеси життєдіяльності.

План роботи КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» розроблено відповідно до листа МОН № 1/9-344 від 07.07.2021 року.

Методичний кабінет забезпечений дитячою та методичною літературою відповідно переліку програм та навчально-методичних посібників, рекомендованих МОН України згідно наказу № 1/9-382 від 21.07.2004 р. Аналізування педагогами ролі методичного кабінету у розвитку їхньої професійної компетентності у контексті річних завдань показало, що методичні заходи носять науково-методичний і пізнавальний характер, сприяють опанування різноманітними методами роботи з дітьми. Але, є потреба у сприянні розкриттю творчого потенціалу молодих спеціалістів; осучаснення підходів до організації роботи з розвитку компетентності дітей; забезпеченню індивідуального методично-психологічного супроводу освітнього процесу. Також є потреба у продовжені формування багатофункціонального інформаційно-освітнього середовища – віртуального методичного кабінету – як цілісного, орієнтованого на активну і негайну методичну підтримку освітнього процесу, який створює оптимальний доступ до необхідної інформації, дає можливість поділитися досвідом роботи. Результативним для підвищення професійної компетентності педагогів стало використання такої форми роботи як “методична мозаїка” – перегляд відеозаписів фрагментів занять на вибрану тематику із застосуванням різних технологій і видів роботи. Перегляд, обговорення – аналізування побаченого, пропозиції щодо застосування певної методики тощо в повсякденній практиці дає змогу скоротити витрати часу на досягнення кінцевого результату, включити в роботу більшу кількість учасників, стимулює пізнавальну діяльність педагогів.

Для підвищення теоретичного рівня та фахової підготовки педагогічного колективу проведена підписка на періодичні видання, а саме: «Практика управління дошкільним закладом», «Вихователь-методист дошкільного закладу», «Дошкільне виховання», «Палітра педагога», «Музичний керівник», «Медична сестра дошкільного закладу», «Методична скарбничка вихователя».

Забезпечено належне медичне обслуговування. Дотримано усіх умов для якісного харчування здобувачів дошкільної освіти.

 

Асистенти вихователя працюють з дітьми над адаптацією в соціальній, освітній і побутовій сферах життєдіяльності; формують і розвивають словник, зв’язне мовлення, моторні функції, психічні процеси, елементарні математичні уявлення, сенсорні еталони. Беруть участь в організації освітнього процесу в інклюзивній групі, спостерігають за дітьми з особливими освітніми потребами для вивчення їхніх індивідуальних особливостей, схильностей, інтересів і потреб.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

 

- Щорічно до нового навчального року створювати каталог освітніхпрограм,затвердженихМОНУкраїнивустановленомупорядкутаознайомлюватизнимпедагогічнихпрацівників.

2.1.1.2.

-Здійснювати моніторинг за організацією освітнього процесу у закладі дошкільної освіти з метою забезпечення набуття дитиною різних компетентностей відповідно до освітніх ліній, визначених інваріантною складовою Базового компонента дошкільної.

2.1.1.3.

- УпроцесіреалізаціїваріативноїскладовоїБазовогокомпонентадошкільної освіти, впровадження додаткових організаційних формосвітнього процесу – гуртки, студії, секції, вивчати запити батьків таздобувачівдошкільноїосвіти.

2.1.2.1

- Дотримуватисяпринципівсистемності,прозорості,відкритостівпроцесіздійсненняаналізустануосвітньоїдіяльності,прийняттявідповіднихуправлінськихрішень.

2.2.1.1.

- Під час укладання розпорядку дня здобувачів дошкільної освіти увіковихгрупахдотримуватисягігієнічнихнормщодотривалостісну,організаціїрізнихвидівдіяльностітавідпочинку,утомучислінавчальнихзанять,тривалостіперебуваннянасвіжомуповітрі,руховоїактивності,кратності приймання їжі.

3.1.1.1.

-  Форми та види планів педагогів з організації освітнього процесу у закладі дошкільної освіти щорічно розглядати та схвалювати педагогічною радою перед початком нового навчального року.

3.1.1.2.

- Зметоюякісногоплануванняосвітньогопроцесутаоб'єктивноїоцінкийогорезультативностіздійснюватимоніторингщодозмістовностіплануваннязаосвітніминапрямами,відповіднодорозробленогоалгоритму.

- Питанняплануванняосвітньогопроцесуопрацьовуватиуроботішколипрофесійноїадаптаціїтанаставництвазмолодимипедагогами.

 

ФАХОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

 

В ході моніторингового дослідження було проведено ряд заходів по роботі з педагогічним персоналом, а саме: оцінка професійної діяльності та рівня професійної компетентності педагогів, ефективність планування діяльності та якість організації освітнього процесу. Форми та види планів педагогів КЗ «ДНЗ № 13 ВМР» з організації освітнього процесу у закладі дошкільної освіти розглядаються та схвалюються педагогічною радою (протокол № 1 від 26.08.2021 року). Педагогічні працівники планують освітній процес, об’єктивно оцінюють його результативність. Володіють знаннями про вікові, фізіологічні та психологічні особливості дітей, їх індивідуальні можливості та потреби, гнучко та варіативно застосовують форми та методи організації освітнього процесу. Педагоги застосовують інформаційно- комунікаційні та комунікативні технології.

 

Кількісний склад педагогічного колективу

Педагогічним і обслуговуючим персоналом штат ЗДО укомплектований. Показником правильної кадрової політики є стабільність кадрового складу. Адміністрація закладу постійно опікується питаннями фахового зростання працівників, психологічного мікроклімату в колективі.

У 2021 - 2022 навчальному році з дошкільнятами працювали 25 педагогів, із яких 16 педагогів мають вищу освіту, вищу освіту за спеціальністю «Дошкільна освіта» мають 4 педагоги, вищу кваліфікаційну категорію – 3 педагоги, першу кваліфікаційну категорію- 8 педагогів, другу кваліфікаційну категорію – 1 педагог, 1 педагог має кваліфікаційну категорію «спеціаліст», 11 тарифний розряд – 10 педагогів, десятий тарифний розряд – 1 педагог, 9 тарифний розряд – 1 педагог. Педагогічне звання «вихователь – методист» мають 3 педагоги..

Фаховий рівень педагогів

 

Категорія педагогічних працівників

Всього педагогічних працівників

Освіта

Педагогічний стаж до 3 років

Базова

Вища

1

Завідувач

1

 

1

 

2

Вихователь – методист

1

 

1

 

3

Вихователь

25

11

14

2

4

Асистент вихователя

1

 

1

 

5

Керівник музичний

2

1

1

 

Завдяки вмілому управлінню з боку завідуючої Браславець Олени Борисівни, й наставників: вихователя-методиста Гребенюк Галини Олександрівни, вихователів Романенко Валентини Олександрівни, Маляренко Людмили Василівни, молоді педагоги отримали дієву практичну допомогу з усіх складних питань розвитку, навчання та виховання дітей дошкільного віку. Чітка, послідовна і водночас гнучка система роботи з молодим педагогом дала змогу успішно розв’язувати завдання підвищення якості педагогічного процесу, сприяла зростанню фахової майстерності.

Молоді вихователі відвідували міську школу молодого вихователя. Педагоги закладу брали активну участь у роботі семінарів, методоб’єднань, майстер-класів, тренінгів, які переважно відбувалися онлайн.

В результаті такої роботи опрацьовані актуальні питання організації освітнього процесу, проведені звіти та презентації напрацьованих матеріалів. Результатом проведених заходів є підвищення проєктно-конструктивної свідомості та прагнення педагогів до постійного самовдосконалення.

Освітній рівень педагогів

 

Фото без опису

 

Кваліфікаційний рівень педагогів

Фото без описуОрганізація методичної роботи

Упродовж року методична робота та робота методичного кабінету була спрямована на вирішення наступних завдань:

1.Забезпечення відповідних умов для використання здоров’яформуючих та здоров’язбережувальних технологій в умовах ЗДО.

2.Сприяння ранній етнізації та соціалізації дитини – дошкільника через ознайомлення з народним декоративно – прикладним мистецтвом.

3.Оптимізація роботи колективу з основ безпеки життєдіяльності дитини та формування її свідомого ставлення до цінності власного життя.

Програмне та психолого - методичне забезпечення педагогічного процесу відповідало меті і пріоритетним завданням діяльності закладу. Методична та науково-теоретична робота базувалася на досягненнях науки, перспективного педагогічного досвіду кращих педагогів і була спрямована на підвищення компетентності та професійної майстерності кожного педагога.

Підвищення кваліфікації педагогічних працівників здійснюється відповідно до статті 59 Закону України «Про освіту», постанови Кабінету Міністрів України

№ 800 від 21.08.2019 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників» та листа Міністерства освіти і науки України

№ 1/9-683 від 04.11.2019 «Щодо підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників». Щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних

працівників затверджує педагогічна рада. Загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації педагогічного працівника впродовж 5 років не може бути меншою за 120 годин. У ході реалізації змісту методичної роботи в закладі упродовж року, згідно перспективного плану педагоги Браславець О.Б.(як вихователь), Гребенюк Г.О., Низьков М.В., Шкуренко Н.Ю., Дармограй Т.М., Воропаєва О.Л., Чикаленко І.В. (згідно перспективного плану) включені до графіка курсів підвищення кваліфікації на 2021 рік при Комунальному закладі вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти». Курсова підготовка сприяє збагаченню їхнього педагогічного досвіду, поглибленому вивченню питань організації освітнього процесу, засвоєнню інноваційних технологій та сучасних методів роботи.

Слід спонукати педагогічних працівників закладу дошкільної освіти обирати різні види, форми і напрямки підвищення рівня своєї професійної майстерності створюючи індивідуальну траєкторію «Особистісний розвиток педагога засобами Інтернет-технологій».

Показником ефективності та результативності діяльності педагогічних працівників є їх атестація. Атестація педагогічних працівників є обов’язковою і здійснюється один раз на п’ять років відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників. Вивчення професійної діяльності педагогів здійснюється регулярно: під час атестації та у міжатестаційний період відповідно до Типового положення атестації педагогічних працівників.

Згідно перспективного плану 2 педагоги чергово пройшли атестацію. Атестаційною комісією ухвалено рішення про відповідність займаній посаді усім педагогам, що атестувалися:

- підтверджено раніше встановлений 11 тарифний розряд вихователю Тетяні ДАРМОГРАЙ ;

- підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» вихователю Олені  БРАСЛАВЕЦЬ. Реалії внесли досить жорсткі корективи в роботу закладу. З 25.02.2022 року методична робота здійснювалась як оф-лайн так і у дистанційному режимі через Gmail – групу «Група педагогів «КЗ ДНЗ № 13 ВМР»», viber- групу, електронну пошту, телефонний зв’язок. Педагогам надавались консультації щодо організації освітньої роботи в дистанційному режимі, з використанням програми ZOOM, MEET педагогічні години, заключне заняття семінару практикуму, з використанням GOOGLE- продуктів проводилось анкетування, діагностика педагогів, забезпечено проведення навчальних занять за допомогою дистанційних технологій, які розміщені на офіційному сайті закладу.

З метою вдосконалення навчально-виховного процесу педагогічний колектив використовував альтернативні методики та інноваційні технології, а саме:

  • «Виховання казкою» Фесюкова Л.Б. – вихователі молодшої групи Левицька Л.В., Дармограй Т.М.;
  • «Розвиток творчих здібностей дітей на заняттях з малювання» Шульга М.М.- вихователі старших груп Чикаленко І.В., Романенко А.І., Дмитрієнко В.С., Низькова І.І.;
  • «Логічні блоки Дьєніша» - Низькова О.І.;
  • «Використання прийомів мнемотехніки в розвитку мовлення дошкільників» - вихователі старшої групи Вержбицька Л.С., Рожко М.М.

Вивчення результативності роботи педпрацівників з питань впровадження позитивного педагогічного досвіду, інноваційних технологій та методик, парціальних програм показало позитивні кількісні та якісні показники реалізації ідей нововведення та позитивний вплив на оптимізацію освітньо-виховного процесу.

Спонукати педагогічних працівників закладу дошкільної освіти обирати різні види, форми і напрямки підвищення рівня своєї професійної майстерності створюючи індивідуальну траєкторію «Особистісний розвиток педагога засобами Інтернет-технологій».

Доцільно зазначити високий рівень проведення відкритих показів педагогами:

-вихователем  Шкуренко Н.Ю, «Спортивна подорож», інтегроване заняття для дітей спецгрупи  з порушенням зору за освітнім напрямом «Особистість дитини»;

- вихователем Низьковою М.В., «Трикутна країна», інтегроване заняття за освітнім напрямом «Дитина у сенсороно – пізнавальному просторі»;

- вихователем Дармограй Т.М., «Подорож Україною», інтегроване заняття для дітей молодшої групи за освітнім напрямом «Дитина у соціумі»;

- вихователем Вержбицькою Л.С., «Про безпеку треба знати», інтегроване заняття для дітей старшої групи за освітнім напрямом « Особистість дитини».

Якість педагогічного складу регулюється прозорими процедурами відбору, призначення та звільнення з посади, кваліфікаційними вимогами та вимогами до професійної компетентності, системою підвищення кваліфікації. В закладі працює 25 педагогів.

 

№ пп

Прізвище, ім’я, по-батькові

Рік народження

Стать

Категорія,

т.р.

Посада

Назва навчального закладу, який закінчив (коли не закінчив, то зазначити з якого курсу вибув)

 

1

2

3

4

5

6

1

Браславець Олена Борисівна

06.09.1970

жін.

16 т.р.

завідувач

 

ВДПУ ім.М.Коцюбинського

 

 

 

 

Вища кат

вихователь

2

Гребенюк Галина

28.01.1982

жін.

I кат.

Вихователь

ВДПУ

 

Олександрівна

 

 

 

методист

ім.М.Коцюбинського

3

Шкуренко Наталя

05.05.1964

жін.

11т.р.

вихователь

Вінницьке

 

Юріївна

 

 

 

 

педагогічне училище

4

Хлівна Галина

23.02.1959

жін.

 Вища кат.

вихователь

ВДПУ

 

Іванівна

 

 

 

 

ім.М.Коцюбинського

5

Романенко Валентина

26.04.1964

жін.

11т.р

вихователь

Вінницьке

 

Олександрівна

 

 

 

 

педагогічне училище

6

Сухова Ольга

24.06.1969

жін.

11т.р

вихователь

Сорокське

 

Пилипівна

 

 

 

 

педагогічне училище

7

Віннічук Ольга

22.07.1985

жін.

11т.р

вихователь

Вінницький

 

Петрівна

 

 

 

 

гуманітарно-педаг. коледж

8

Низькова Ірина

04.03.1985

жін.

Спеціаліст

вихователь

ВДПУ

 

Іванівна

 

 

 

 

ім.М.Коцюбинського

9

Рожко Марина

16.06.1983

жін.

I кат.

вихователь

Переяслав-

 

Миколаївна

 

 

 

 

Хмельницький перунів.

10

Дмитрієнко Вікторія

02.07.1989

жін.

I кат.

вихователь

Житомирський держ.

 

Сергіївна

 

 

 

 

Педагогіч.університ.

11

Тригуба Інна

06.03.1990

жін.

ІІ кат.

вихователь

ВДПУ

 

Валеріївна

 

 

 

 

ім.М.Коцюбинського

12

Маляренко Людмила

03.03.1956

жін.

11т.р

вихователь

Дубнівьке

 

Василівна

 

 

 

 

педагогічне училище

13

Низькова Марія

01.08.1960

жін.

11т.р

вихователь

Уманське

 

Володимирівна

 

 

 

 

педагогічне училище

14

Левицька Людмила

04.07.1972

жін.

11т.р

вихователь

Вінницьке

 

Володимирівна

 

 

 

 

педагогічне училище

15

Дармограй Тетяна

25.08.1973

жін

11т.р

вихователь

Вінницьке

 

Миколаївна

 

 

 

 

педагогічне училище

16

Чикаленко Ірина

16.11.1973

жін.

I кат.

вихователь

ВДПУ

 

Вікторівна

 

 

 

 

ім.М.Коцюбинського

17

Вержбицька Людмила

14.08.1974

жін.

I кат.

вихователь

ВДПУ

 

Станіславівна

 

 

 

 

ім.М.Коцюбинського

18

Левченко Тетяна

15.04.1967

жін.

9 т.р.

Музичний

Вінницьке

 

Григорівна

 

 

 

керівник

музичне училище

19

Меднік Ольга Львівна

24.11.1961

жін.

Вища кат.

Музкерівник

ВДПУ ім.. М.Коцюбинськ.

20

Овчиннікова Світлана

03.09.1944

жін.

11т.р

вихователь

Вінницьке

 

Григорівна

 

 

 

 

педагогічне училище

21

Добровольська Ніна

30.03.1955

жін.

I кат

Вчитель-

ВДПУ

 

Василівна

 

 

 

дефектолог

ім.М.Коцюбинського

22

Низькова Олена

18.06.1983

жін.

I кат.

Вчитель-

Національний перунів.

 

Іванівна

 

 

 

дефектолог

ім.. М.Драгоманова

23

Романенко Альона

14.08.1981

жін.

I кат.

вихователь

Переяслав-

 

Іванівна

 

 

 

 

Хмельницький педунів.

24

Воропаєва Ольга

09.10.1977

жін.

11 т.р.

вихователь

Вінницький гуманітарно-

 

Леонідівна

 

 

 

 

педагогічний коледж

25

Чистяк Інна Миколаївна

12.08.1978

жін.

10 т.р.

вихователь

Студент. Вінницький

 

 

 

 

 

 

гуманітарно-педаг. коледж

 

        Спеціальність за одержаною освітою

 

 

Основний робітник

Загаль-ний стаж педаго-гічної роботи

З якого часу працює в  ДНЗ

Звання

Держ.

нагороди

Навантаження в годинах  

Рік проходження атестації

Курси

І-ІІІ

 

 

 

7

8

9

10

11

12

15

16

1

Учитель

початкових класів

Основний

34р.,1 м

1990

 

1ст.

2017

2020

34р., 1м.

1990

 

0,4ст.

2017

2021

2

Педагогіка і мет.сер. осв. 

Основний

16р.,11м

2004

 

1ст.

2018

2017

 

Українська мова і літ-ра

 

 

 

 

 

 

 

3

Виховання в дошк.

Основний

36р.,6м.

1984

 

1ст.

2020

2021

 

установах

 

 

 

 

 

 

 

4

Музика і співи

Основний

41р.

1985

 

1 ст

2021

2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Виховання в дошк.

Основний

30р.

1990

«вих.-мет»

1ст.

2019

2018

 

установах

 

 

 

 

 

 

 

6

Виховання в дошк.

Основний

30р.

1992

«вих.-мет»

1ст.

2019

2018

 

установах

 

 

 

 

 

 

 

7

Дошкільна освіта

Основний

1р.7м.

2020

 

1ст.

-

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Педагогіка і мет.сер.осв.

Основний

7р.,1м.

2014

 

1ст.

2019                            

2020

 

Укр.мова і літ-ра

 

 

 

 

 

 

 

9

Дошкільне виховання

Основний

17р.10м.

2003

 

1ст.

2019

2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Дошкільна освіта

Основний

14р., 1м.

2007

 

1ст.

2018

2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11

Початкове навчання

Основний

11р.11м.

2010

    

1ст.

2016

2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

Початкаве навчання

Основний

46р.

1985

 

1ст.

2020

2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

Виховання в дошк.

Основний

33р, 1м.

1988

«вих.-мет»

1ст.

2019

2021

 

установах

 

 

 

 

 

 

 

14

Дошкільне виховання

Основний

31р.

1997

 

1ст.

2020

2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15

Дошкільне виховання

Основний

29р.

1998

 

1ст.

2017

2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16

Початкаве навчання

Основний

15р.

2011

 

1ст.

2018

2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17

Педагогіка і мет.сер.осв.

Основний

27р.,11м

1997

 

1ст.

2019

2018

 

Вчитель біології

 

 

 

 

 

 

 

18

Хорове диригування

Основний

32р.,1м.

1997

 

1,25ст.

2019

2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19

Музика

Основний

38р.

2007

 

1ст.

2019

2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Виховання в дошк.

Основний

48р.

1973

 

1ст.

2020

2020

 

установах

 

 

 

 

 

 

 

21

Російська мова і

Основний

42р.

1981

 

1ст.

2020

2019

 

література

 

 

 

 

 

 

 

22

Дошкільне виховання

Основний

18р., 1м.

2003

        

1ст

2019

2019

23

Дошкільне виховання

Основний

21р.

2000

 

1ст.

2019

2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24

Дошкільна освіта

 

Основний

4р., 11м.

2016

        

1ст

-

2021

25

-

Основний

0р., 6м.

2021

 

1ст

-

-

 

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Молоді педагоги володіють знаннями про вікові, фізіологічні та психологічні особливості дітей, їх індивідуальні можливості та потреби, однак , брак досвіду перешкоджає їм гнучко та варіативно застосовувати форми та методи організації освітнього процесу ,що знижує ефективність їхньої праці.

Молоді педагогічні працівники потребують удосконалення методів та прийомів щодо збагачення та активізації словника, розвитку зв’язного мовлення, формування навичок культури мовлення дітей.

Молоді педагоги відчувають труднощі налагодження конструктивної комунікації із батьками здобувачів дошкільної освіти.

В анкетуванні брали участь 25 педагогів КЗ «ДНЗ № 13 ВМР». Результати анкетування такі:

№ З/ П

Індикатор

Питання

Відповіді респондентів %

Переважно

так

так

Переважно

ні

ні

1.

3.1.2.1

Чи володієте Ви знаннями про вікові, фізіологічні та психологічні особливості дітей, їх індивідуальні можливості та потреби, гнучко та варіативно застосовуєте форми та методи організації

освітнього процесу?

18 %

82%

 

 

2.

3.1.2.2

Чи використовуєте у роботі інформаційно- комунікаційні

технології?

44 %

48%

8%

 

3.

3.1.2.3

Чи застосовуєте Ви технології формування у здобувачів дошкільної

освіти соціально доцільної поведінки?

11,7 %

88,3 %

 

 

4.

3.1.3.1

Чи застосовуєте Ви технології формування у здобувачів дошкільної освіти соціально доцільної поведінки?

42,5 %

39,9%

8,6%

9%

 

5.

3.1.4.1

Чи сприяєте популяризації державної

мови?

3,7 %

96,3%

 

 

6.

3.2.1.1

Чи обираєте Ви різні форми і напрямки підвищення рівня своєї професійної

майстерності?

32 %

68 %

 

 

7.

3.3.1.1

Чи у закладі дошкільної освіти всі співробітники працюють у партнерстві

один з одним?

25,9 %

69,6%

4,5 %

 

8.

3.3.2.1

Чи налагоджена конструктивна комунікація педагогічних працівників із батьками здобувачів дошкільної освіти в різних формах на принципах взаємоповаги, взаємодовіри,

взаєморозуміння, співпраці?

5,8%

94,2%

 

 

9.

3.3.3.1

Педагогічні працівники надають методичну підтримку колегам, обмінюються досвідом ( конференції, публікації, майстер – класи, семінари,

наставництво)?

11,4 %

88,6%

 

 

10

3.3.4.1

Чи орієнтовані Ви на потреби дитини в освітньому процесі, проявляєте повагу, доброзичливість й позитивне ставлення до особистості дитини, сприяєте її особистісному

розвиткові?

4,3 %

95,7%

 

 

11

 

3.4.1.1

Діяльність методичного кабінету закладу дошкільної освіти спрямована на реалізацію завдань закладу, підвищення якості освітнього процесу та професійної компетентності

педагогів, надання їм методичної допомоги?

 

100 %

 

 

12

 

3.4.1.2

У закладі дошкільної освіти забезпечується наступність дошкільної

та початкової освіти?

3,4 %

96,6

 

 

13

 

3.4.1.3

Методичний простір є інформативним, змістовним, доступним, сучасним; задовольняє потреби педагогів у саморозвитку і

професійному самовдосконаленні?

7,7 %

92,3 %

 

 

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

3.2.1

  • Знайомити молодих педагогів з сучасними технологіями та методиками в освітньому процесі, спрямованими на оволодіння здобувачами дошкільної освіти ключовими компетентностями та наскрізними уміннями.

3.1.3.

  • Спонукати педагогів до активного створення власних освітніх ресурсів та їх публікації.

3.1.4.1.

  • Підтримувати прагнення працівників закладу дошкільної освіти у популяризації державної мови, участю у конкурсах, семінарах, фестивалях тощо.

3.1.4.2.

  • Питання удосконалення методів та прийомів щодо збагачення та активізації словника, розвитку зв’язного мовлення, формування навичок культури мовлення дітей, виховання бажання спілкуватися рідною мовою включати в роботу з молодими педагогами.

3.2.2.

  • Популяризувати результати педагогів у роботі творчих (робочих) груп, ініціюванні та/або реалізації освітніх проєктів серед батьків та громадськості ( на сайті, фейсбуці, блозі тощо).

3.3.1.

  • Підтримувати та заохочувати прагнення педагогічних працівників діяти         на засадах педагогіки партнерства, створюючи угруповання, динамічні, творчі групи тощо за інтересами та уподобаннями.

3.3.2.

  • Використовуючи різні форми методичної допомоги, сприяти оволодінню педагогами ефективною комунікацією з батьками здобувачів дошкільної освіти на принципах взаємоповаги, взаємодовіри, взаєморозуміння, співпраці.

3.3.3.

  • З метою надання своєчасної методичної підтримки колегам, сприяти обміну досвідом під час конференцій, майстер-класів, семінарів.

3.3.4.

  • З метою удосконалення системи адаптації та інтеграції здобувачів дошкільної освіти до освітнього процесу, проводити семінари, тренінги для педагогів щодо використання ігрових прийомів з дітьми, що вперше                                     відвідують ЗДО.

3.4.1.

  • З метою підвищення ефективності функціонування методичного кабінету ініціювати розробку та реалізацію освітнього проєкту "Віртуальний методичний кабінет".

 

УПРАВЛІНСЬКІ ПРОЦЕСИ ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

У закладі в наявності Стратегія (програма) розвитку закладу       на 2021/2026 р.р., відповідно до якої створено систему річного планування діяльності закладу дошкільної освіти, моніторингу виконання поставлених цілей і завдань.

Стратегія (програма) розвитку закладу на 2021/2026 р.р. ухвалена на загальними зборами учасників освітнього процесу, вона спрямована на підвищення якості освітньої діяльності.

У стратегії розвитку визначено місію та візію закладу, головну мету та завдання, основні принципи діяльності. У стратегії є чіткий аналіз діяльності, а саме: глибокий SWOT-аналіз, який відображає чітку організацію освітнього процесу в закладі освіти.

Стратегія (програма) розвитку закладу дошкільної освіти відповідає особливостям і умовам його діяльності (тип закладу, мова навчання, формування контингенту здобувачів дошкільної освіти, обсяг та джерела фінансування)

За результатами опитування педагогів програма розвитку закладу дошкільної освіти відповідає особливостям і умовам його діяльності так- 96%,переважно так - 4 %.

У закладі дошкільної освіти здійснюється планування роботи та відстежується результативність його діяльності.

План роботи закладу дошкільної освіти реалізує Стратегію його розвитку                         та актуальні завдання, висвітлює всі напрямки діяльності. Річний план роботи ухвалюється педагогічною радою та затверджується керівником.

Працівники закладу дошкільної освіти  та батьки здобувачів дошкільної освіти залучаються до розроблення плану роботи закладу освіти, про                                що свідчать результати опитування (так - 65%, переважно так- 35%).             У закладі освіти розроблено Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти, яке схвалене рішенням педагогічної                                      ради та розміщене на сайті закладу освіти.                                                         

У закладі дошкільної освіти сформована й функціонує     внутрішня система забезпечення якості освіти,               здійснюється систематичний аналіз функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти, що підтверджують 100% респондентів. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм.

Керівник закладу дошкільної освіти сприяє створенню психологічно комфортного середовища. Працівники та батьки здобувачів дошкільної освіти задоволені (92,2%- так, 3,8%- переважно так) загальним психологічним кліматом у закладі дошкільної освіти і діями керівника щодо формування відносин довіри та конструктивної співпраці.

Заклад дошкільної освіти оприлюднює інформацію про свою діяльність на відкритих загальнодоступних ресурсах:

Сайт закладу https://lastivka-vin.dytsadok.org.ua/,

Фейсбук https://www.facebook.com/groups/230853024812122/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=989275522303198,

електронна пошта kzdnz13vmr@gmail.com.

Заклад дошкільної освіти у повній мірі забезпечує змістовне наповнення та вчасне оновлення інформаційних ресурсів закладу (інформаційні стенди, сайт закладу дошкільної освіти/ інформація на сайт засновника, сторінки у соціальних мережах), що підтвердили - 100% опитаних.

Керівник закладу дошкільної освіти формує штат закладу, залучаючи кваліфікованих педагогічних та інших працівників відповідно до штатних нормативів та типу закладу, так вважають 65% респондентів, переважно так - 35%.

У закладі дошкільної освіти, відповідно до штатного розпису, укомплектовано кадровий склад, кваліфікованими працівниками, вакансії відсутні.

Педагогічних працівників закладу дошкільної освіти приймають на роботу з урахуванням вимог чинного законодавства, в особових справах педагогів в наявності завірені копії документів про освіту, підвищення кваліфікації, результатів атестації тощо.

Керівник закладу дошкільної освіти мотивує педагогічних працівників до підвищення якості освітньої діяльності. Керівництвом закладу освіти вживаються заходи матеріального (подання засновнику про грошові винагороди) та морального (нагородження грамотами) заохочення педагогічних працівників.

Керівник закладу дошкільної освіти застосовує заходи матеріального та морального заохочення до педагогічних працівників з метою підвищення якості освітньої діяльності, саморозвитку, здійснення інноваційної освітньої діяльності. (так-82,2% , переважно так-12,4% , ні- 5,4% )

Керівник закладу дошкільної освіти сприяє підвищенню кваліфікації педагогічних працівників, ведеться перспективний план підвищення кваліфікації на 5 років, який коригується щороку, складається план підвищення кваліфікації на рік, на педагогічній раді заслуховуються звіти про результати підвищення кваліфікації, які враховуються в процесі атестації педагогів.

Керівник закладу дошкільної освіти створює умови для постійного підвищення кваліфікації, впровадження педагогічними працівниками інновацій в освітній процес, участі педагогів у експериментальній діяльності-  100% опитаних.

Педагогічні працівники вважають, що керівник закладу дошкільної освіти сприяє їхньому професійному розвитку (Так - 82%, переважно так - 18%).

Організація діяльності закладу дошкільної освіти відбувається на засадах людиноцентризму, управлінські рішення приймаються на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу дошкільної освіти з місцевою громадою. Статутом закладу передбачено основні принципи освітнього процесу, визначені права та обов’язки всіх учасників освітнього процесу.

У закладі дошкільної освіти створено умови для реалізації прав і обов’язків учасників освітнього процесу.

Працівники вважають, що їх права у закладі дошкільної освіти не порушуються (Так - 96%, переважно так - 4%)

Батьки здобувачів дошкільної освіти вважають, що права їх дітей в закладі дошкільної освіти не порушуються (Так - 97%, переважно так - 3%).

Керівництво закладу дошкільної освіти створює умови для розвитку громадського самоврядування. В закладі, за ініціативи батьків дітей батьківські комітети, рада закладу.

Керівник сприяє участі громадського самоврядування, пропозиції працівників закладу та здобувачів освіти враховуються під час прийняття управлінських рішень. За результатами анкетування: так- 82%, переважно так - 18%.

В КЗ “ДНЗ № 13 ВМР” встановлено 5-ти денний режим роботи, з 8.30 до 19.30, що закріплено Статутом.

100% респондентів стверджують, що режим роботи закладу дошкільної освіти враховує потреби учасників освітнього процесу, особливості діяльності закладу.

У закладі дошкільної освіти у належному стані утримується матеріально- технічна база, щороку проводиться інвентаризація майна. Матеріально відповідальні особи ведуть відповідні книги. Щорічно подаються пропозиції до проєкту бюджету на наступний рік.

Керівник закладу дошкільної освіти вживає заходів щодо утримання у належному стані будівель, приміщень, обладнання для створення якісних умов діяльності закладу, ствердно відповіли 100% респондентів.

Заклад дошкільної освіти впроваджує політику академічної доброчесності.

У закладі освіти розроблено положення про академічну доброчесність освітнього процесу, яке схвалене на засіданні педагогічної ради та оприлюднене на вебсайті.

Керівник закладу дошкільної освіти забезпечує реалізацію заходів щодо формування академічної доброчесності та протидії фактам її порушення. Питання академічної доброчесності розглядаються на педагогічній раді, враховуються під час атестації педагогів, в процесі освітньої діяльності, участі                           педагогів у фахових конкурсах.

Педагогічні працівники дотримуються академічної доброчесності Педагогічні працівники поінформовані про політику академічної доброчесності, під час провадження педагогічної та наукової (творчої) діяльності та дотримуються її, “так” вважають - 91%, “переважно так” - 9%

Керівник закладу дошкільної освіти сприяє формуванню у працівників та батьків здобувачів дошкільної освіти негативного ставлення до корупції.

Всі працівники ознайомлені із наказом «Про заборону збору коштів працівниками КЗ «ДНЗ № 13 ВМР»» від 30.08.2021 року.

100% опитаних вважають, що керівник закладу дошкільної освіти забезпечує проведення освітніх та інформаційних заходів, спрямованих на формування у працівників та батьків здобувачів дошкільної освіти негативного ставлення до корупції.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ:

4.1.1.

  • Процес виконання Програми (Стратегії) розвитку закладу популяризувати серед працівників ЗДО, батьків здобувачів дошкільної освіти, громадськості, оприлюднювати на сайті, у соціальних мережах.

- Продовжуватизалучатипрацівниківзакладудошкільноїосвітитабатьківздобувачівдошкільноїосвітидорозробленняплануроботизакладу освіти,проводитианкетування,опитуваннявтому числіізвикористаннямGoogleпродуктів.

  •  

4.2.1

  •  

4.2.2.

- З метою вчасного змістовного наповнення та оновлення інформаційнихресурсівзакладу(інформаційністенди,сайтзакладудошкільноїосвіти/інформація на сайті засновника, сторінки у соціальних мережах) створититворчугрупу.

4.3.3.

-З метою мотивації педагогів до постійного підвищення кваліфікації,впровадження інновацій, провадження експериментальної діяльності,заохочуватипедагогівдопрезентаціїсвоїздобутківупрофесійнихконкурсах, заходахміського,регіонального,державногорівнів.

4.4.

-З метою реалізації прав і обов'язків учасників освітнього процесу здійснювати анонімні опитування та своєчасне реагування на звернення працівників, батьків здобувачів дошкільної освіти.

4.5.

  •  

-Надавати педагогам консультації про те, як можна перевірити текст наавтентичність здопомогоюITпрограм.

-З метою формування у працівників та батьків здобувачів дошкільноїосвітинегативногоставленнядокорупції,інформуватиїхпродіяльністьзакладу насайті,блозіу соціальнихмережахназасадахвідкритостітапрозорості.

Логін: *

Пароль: *